Використання подкастів для викладання англійської мови студентам ІТ-спеціальностей

17:48, 04-01-2022

У Державному університеті телекомунікацій студенти першого та другого курсу мають три пари англійської на тиждень, і це не тільки дає їм усі можливості для розвитку мовних навичок, але й викладачам — творчу свободу у підборі матеріалів. Вивчення англійської для професійного спілкування має певну специфіку, а саме — орієнтованість на вузьконаправлену тематику. Тому одним із ефективних методів є занурення у іншомовне середовище — іншими словами, робота з неадаптованим матеріалом. Тут ми поговоримо про сучасний і самобутній засіб передачі інформації, який можна використовувати для розвитку навичок аудіювання, а саме — подкасти.

Серед основних переваг подкастів — новизна та актуальність. Нові випуски з’являються щонеділі або навіть щодня, і це дає їм значну перевагу перед будь-якими аудіо з підручників. До того ж, це зумовлює актуальність тем, завдяки чому такі ресурси є відправною точкою для практики говоріння. Також подкасти містять корисну лексику, яку носії мови використовують в реальному мовленні. І ще один важливий аспект ресурсів цього типу — не всіх, але тих, про які ми поговоримо далі і які вже випробували зі студентами — тривалість. Для більшості випусків вона не перевищує 10 хвилин, що дає змогу використати їх на занятті.

6 Minute English

Цей ресурс, напевно, найбільш популярний, і тому ми і ставимо його першим у списку. Даний навчальний подкаст охоплює безліч тем, серед яких і ті, що цікавлять студентів ІТ-спеціальностей: електронна комерція, дистанційна робота, штучний інтелект та ін. У кожному епізоді подається ряд лексичних одиниць для вивчення, значення яких ведучі пояснюють у доступній формі. Спочатку гості програми вживають цю лексику у спонтанному мовленні, а потім ведучі її аналізують. Наприклад, у випуску, присвяченому впливу технологій на молодь під назвою “Is technology harmful to youngsters?” від 6 вересня 2021 року пропонуються такі лексичні одиниці як digital native, savvy, designed for addiction, app blocker. Крім того, з “6 Minute English” можна почерпнути вдосталь корисної та сучасної загальної лексики, зокрема ідіоматичних висловів, цінних для збагачення мови: in the black/in the red, in a flash, bumps in the road, a wake-up call, shake one’s confidence та безліч інших.

The Gaming Observer

Цей подкаст присвячений відеоіграм і стимулює жваве обговорення серед студентів, адже він пов’язаний одночасно і з навчанням, і з захопливою формою дозвілля! “The Gaming Observer” найкраще підходить студентам рівнів B1-B2, але з належним методичним підходом його можна використати і для нижчих рівнів. Нові епізоди з’являються щодня, присвячені новинам у світі ігор, різноманітним підбіркам та дискусіям. Ведучий подкасту ставить питання слухачам, і відповіді можна надсилати на його поштову скриньку. Найцікавіші з них, цілком ймовірно, будуть прокоментовані в наступних епізодах. А отже, студенти можуть писати власні повідомлення і таким чином спілкуватися з ведучим та навіть бути цитованими (на заняттях ми цього, щоправда, ще не спробували). Подкаст також багатий на корисну лексику — наприклад, епізод “Games and Feelings” від 23 жовтня 2021 р. забезпечив нас цілим арсеналом влучних прикметників і висловів для обговорення відеоігор та обміну враженнями.

Computer Tutor

Секрети і поради від комп’ютерного майстра з Флориди — простою та доступною мовою. Цей подкаст призначений для людей, які не дуже добре розуміються на технологіях, тому навряд чи здивує майбутніх спеціалістів з ІТ та телекомунікацій. Однак саме в простоті — його цінність, особливо для студентів першого курсу, які лише починають вивчати комп’ютерну термінологію. Крім того, є тут і такі трюки, про які дійсно мало хто знає — наприклад, з епізоду “How to recover a Word document that was never saved” від 15 березня 2021 р. ми дізналися секрет, який врятує у тяжку хвилину.

Безумовно, це не вичерпний список — подкастів на просторах інтернету величезна кількість. На нашу думку, це чудовий спосіб урізноманітнити заняття, який поєднує в собі розвиток навичок аудіювання та говоріння (адже пропонує актуальні теми для дискусії), а також джерело збагачення лексики, зокрема професійної. Завдяки тривалості в декілька хвилин подкасти зручно використовувати на занятті, а якщо студенти зацікавляться, то можуть слухати їх вдома без обмежень.

Науково-методичне повідомлення підготувала
викладач кафедри Англійської мови