Tactile Interaction – передовий напрям комп’ютерних наук

12:01, 08-10-2019

Проблема взаємодії людини і комп’ютерної програми залишається нагальною з моменту появи перших комп’ютерів. При цьому процес взаємодії має як фізіологічні, так і психологічні особливості і потребує наукових досліджень. Роль клавіатури і маніпуляторів типу «миша» з кожним роком зменшується, а для мобільних гаджетів клавіатури з механічними кнопками і «миші» замінили сенсорні панелі. В результаті в комп’ютерних науках виник напрям Tactile Interaction. Однією з його задач є розробка людино-комп’ютерних інтерфейсів з використанням сенсорних панелей.

Роль сенсорних панелей зростає. Сенсорні панелі змінюють на краще процес взаємодії людини і технічних систем, якими керують комп’ютери. Так велика частина органів управління космічного корабля «Dragon» Ілона Маска виконана у вигляді чотирьох великих сенсорних панелей. Напрям Tactile interaction знаходиться у розвитку, тому критично важливі для безпеки польоту функції все ж таки винесені на розташовану по центру фізичну приладову панель.

Набирає популярність Tactile Internet, який вважається наступним етапом еволюції  Internet of Things (IoT). International Telecommunication Union (ITU) визначає Tactile Internet як інтернет-мережу, що поєднує наднизьку затримку з надзвичайно високою доступністю, надійністю і безпекою. Він вважає, що Tactile Internet являє собою «революційний рівень розвитку суспільства, економіки та культури».

В дисципліні «Методи та системи штучного інтелекту», що викладається на кафедрі комп’ютерних наук для спеціальності 122 – Комп’ютерні науки, згідно з концепціями інноваційного змісту навчання, як передовому сучасному напряму розвитку людино-машинних інтерфейсів напряму Tactile Interaction, приділяється першорядна увага. Розроблений конспект лекцій і методичні матеріали практичного заняття, планується розроблення лабораторної роботи з програмування сенсорної панелі, включення досліджень Tactile Interaction до тематики дипломних проектів.