Сленг для ІТ-спеціалістів

16:36, 25-03-2019

Одним із жанрів мови, який найшвидше змінюється, є сленг (набір слів, чи нових значень уже існуючих слів, котрі використовують певні групи соціуму). Він присутній в усіх сферах діяльності людей, адже вони постійно намагаються урізноманітнити мову  яскравими словами чи замінити терміни на більш зрозумілі для широкого загалу.

Сленг є засобом маркування приналежності мовця до певної соціальної групи чи кола людей, їхніх інтересів та роду діяльності. Не винятком є і сфера ІТ, оскільки, в комп’ютерній культурі існує достатньо різноманітна, специфічна мова, яку можна назвати «комп’ютерний сленг». В більшості випадків, комп’ютерний сленг формується на основі англійських слів. Його використовують як звичайні користувачі, так і професіонали, які щоденно мають справу з інформаційними технологіями.

Корисно знати, що у програмістів є свій особливий рівень ІТ сленгу, на якому вони спілкуються між собою. Пропоную декілька найпоширеніших сленгових слів:

• Адмін. (від англ. «аdmin») – адміністратор.
  • Ака (точніше a.k.a, від англ. «also known as») – нікнейм, псевдонім.
  • Блокчейн (від англ. «blockchain») – це децентралізована база даних, яка зберігає історію всіх активів і транзакцій в одноранговій мережі.
  • Варез (від англ. «warez») – будь-яка інтелектуальна власність або програмне забезпечення, яке вільно розповсюджується в мережі Інтернет, при цьому порушуючи права правовласника.
  • Деплой (або ще «задеплоїти», від англ. «deploy») – це розгортання (перенесення) програмного забезпечення (виконуваного коду) на сервер або пристрій, де воно буде працювати.
  • Копіпаст (від англ. «copy/paste») – копіювати та вставити.
  • Опенсорс (від англ. «open source software») - програмне забезпечення  з відкритим вихідним кодом, який може використовувати, доповнювати,  змінювати будь-хто бажаючий. У більшості випадків - це програмне забезпечення є некомерційним проектом.
  • Свитчер (від англ. «switcher») - людина, яка перейшла працювати в IT програмування з іншої сфери діяльності.
  • Фреймворк (від англ. «framework») - програмний продукт, система чи  платформа,  основна мета якої – полегшення, спрощення, створення і підтримка різного роду проектів, програм,  послуг і сайтів.
  • Хакатон (від англ. «hackathon», «hack marathon») захід, форум, на якому збираються фахівці з різних галузей розробки програмного забезпечення (найчастіше програмісти, але можуть бути і дизайнери, тестери) для розробки певного проекту, додатку чи програми.

Для більш поглибленого вивчення ІТ термінології пропоную декілька ресурсів:

• www.consp.com – детальний словник термінів та абревіатур
  • www.imagecms.net/blog/dictionary - міні словник з корисними ІТ термінами
  • ravesli.com - невеликий словник для програмістів (сленг)

Отже, технічна лексика програмістів, більшість слів якої запозичені з англійської мови - це основа професійного сленгу, яким володіють всі IT-фахівці. Тому, сподіваюся, що із запропонованого матеріалу Ви знайдете для себе інформацію, яка покращить ваші знання або стане корисною в майбутній професії.