Наукові публікації у виданнях, що індексуються Scopus та Web of Science

16:16, 18-02-2018

Ректором нашого університету, професором Толубко Володимиром Борисовичем, перед кожним науково-педагогічним працівником було поставлене завдання: до 1 вересня 2018 року опублікувати статтю у журналах, які індексуються у Scopus або Web of  Science Core Collection.

Дана задача є реальним, але непростим завданням. Для цього слід виконати ряд вимог: отримати оригінальні результати дослідження, обрати журнал, оволодіти процесом спілкування з редакцією і мати у запасі хоча б з півроку-рік для того, щоб стаття була опублікована вчасно. Інтернет суттєво спрощує цю процедуру і відкриває перспективи щодо опублікування статті у журналі в любому куточку світу. Є навіть журнали, які роблять це без стягування плати з автора.

Допомогти у цьому повинна можливість доступу до повнотекстових ресурсів Scopus і WoS, яку у цьому році отримали вітчизняні науковці. Нажаль, не усі, а лише ті, що працюють в університетах, які включено до переліку МОН України на безкоштовне користування ресурсами вказаних баз. Наш університет до такого переліку ще не входить.

У WoS найбільш поважними є три платформи: SCIE (Science Citation Index Expanded) – включено приблизно 8300 журналів; SSCI (Social Science Citation Index) – 2900; AHCI (Art and Humanities Citation Index) – 1600 журналів. Спробуйте ввести у пошуку слово «Україна» іви побачите, що у SCIE та AHCI з такою афіліацією журналів немає взагалі, у SSCI – усього чотири українських журнали (Фізика конденсованих систем – Інститут фізики конденсованих систем НАН України; Журнал математичної фізики, аналізу, геометрії – Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України; Symmetry, Integrability and Geometry: Methods and Applications; Український журнал фізичної оптики– Інститут фізичної оптики імені О.Г. Влоха МОН України).

Щодо Scopus. Сьогодні до цієї бази включено і є активними понад 20000 журналів, з яких тільки близько 50 можна однозначно ідентифікувати як українські.

Ці показники є не втішними. Проте, це зовсім не свідчить, що в нашій країні недостатньо кваліфікованих науковців. Підтвердженням цього є журнал «Telecommunications and Radio Engineering», що індексується Scopus і видається Begell House (США). На сайті видавця вказується, що у журналі публікуються переклади статей із журналів «Радіофізика і електроніка» (Інститут радіофізики та електроніки ім. О.Я. Усикова НАН України, Харків), «Радіотехніка» (Харківський національний університет радіоелектроніки), «Телекомунікації» (ТОВ «Наука і технології»).

Вказані журнали свої статті потім дійсно друкують у «Telecommunications and Radio Engineering». У журналі «Радіофізика і електроніка» є навіть форма ліцензійного договору, де передбачається право видавця перекладати та публікувати статі у журналі «Telecommunications and Radio Engineering».

МОН України активно намагається залучати українських науковців не тільки до публікацій в журналах, які індексуються у Scopus або Web of Science, але і до створення більшої кількості журналів, які б індексувалися в цих базах та були вітчизняними. Не залишається осторонь цих процесів і наш Державний університет телекомунікацій.