Дистанційне навчання соціологів: нові реалії - нові компетенції

14:35, 31-03-2020

Дистанційне навчання - одна з активних форм організації освітнього процесу та далеко не нова для сучасної педагогіки, що спирається на інноваційні інформаційні технології. Однак частина студентів ДУТ ще не мала досвіду онлайн навчання, традиційно віддаючи перевагу оффлайн форматам у вигляді аудиторного спілкування з викладачем. На прикладі організації дистанційного навчання зі студентами 1 курсу спеціальності «Соціологія» ми виділили чотири основні компетенції, які отримують студенти в процесі дистанційного навчання.

1. Уміння самоорганізовуватись. Дистанційна форма зручна тим, що студент може залучатися до навчального процесу у будь-який час і в будь-якому місці, а також працювати в звичному для себе режимі та форматі. З одного боку, це дуже зручно, з іншого - вимагає розвитку навичок самоорганізації та формує культуру тайм-менеджменту. Адже першокурсники-соціологи отримують не тільки лекції та додаткові матеріали до них від своїх викладачів, а й завдання, які вони повинні виконати до чітко встановленого дедлайну.
  2. Навички письмовій комунікації. Навчаючись аудиторно, більшість студентів звикли взаємодіяти з викладачами усно. Дистанційна форма передбачає вміння користуватися різними каналами і формами онлайн комунікації. Так само широко використовується в дистанційному навчанні написання письмових робіт, наприклад підготовка есе. Це є корисним не тільки з точки зору розвитку письмової комунікації, а й цікавим творчим завданням, що сприяє розвитку інтелектуального потенціалу наших студентів, вмінню аргументувати свою позицію та доступно викладати її в тексті. Так, першокурсники отримали завдання з дисципліни «Соціологія молоді» підготувати есе на тему «Мої ціннісні орієнтації», з «Класичної соціології» - «Концептуальні соціологічні парадигми, які вивчають соціальну реальність».
  3. Уміння ефективно виконувати різні ролі (зокрема організатора, комунікатора, критика, генератора ідей, виконавця тощо) в команді в процесі вирішення професійних завдань. У процесі дистанційного навчання, працюючи над  практичними заняття з курсу «Соціологія масових комунікацій та медіа-планування» студенти-соціологи відпрацьовують цей навик. Адже їм треба дистанційно зібрати команду, спільно вибрати тему, розподілити ролі в команді і провести контент-аналіз. Це завдання також формує вміти використовувати інформаційно-комунікаційні технології в процесі пошуку, збору та аналізу соціологічної інформації, що так само важливо для роботи соціолога.
  4. Навички мобільного реагування в індивідуальній роботі з викладачем. Дистанційна робота студентів оцінюється так само, як і аудиторна. Усі студенти 1 курсу спеціальності «Соціологія» до кожної теми отримують рекомендації від викладача, робота над якими дозволяє поліпшити їх результати і наближає до успішної здачі сесії за рахунок набраних балів!