Якісний чи кількісний метод дослідження: проблемний вибір соціолога

16:20, 02-12-2020

2 грудня 2020 р. на 3-ій парі (11.45-13.20) була проведена відкрита лекція професора кафедри Економіки підприємств та соціальних технологій Клименко О.Ю. для студентів третього курсу, другого (бакалаврського) освітнього рівня, спеціальності 054 «Соціологія», групи СТД 31 Навчально-наукового інституту менеджменту та підприємництва з навчальної дисципліни: «Методи збору та аналізу соціологічної інформації» на тему: «Організація та планування соціологічного дослідження в межах кількісної та якісної методології» з використанням он-лайн платформи «Zoom».

Вибір соціологом методу наукового пошуку завжди стоїть гостро, як перед молодими науковцями, так і перед вже досвідченими вченими. В епоху становлення індустріального суспільства, в опозиції «індивід і суспільство» класична соціологія робила акценти на вивчення «спільноти індивідів».

У ХХ столітті індустріальне суспільство сприймалося соціологами як об'єктивна реальність, та застосувались методи, що спиралися на статистичні показники – кількісні методи дослідження.

У ХХІ столітті соціологи визначили інший ракурс розгляду соціальної реальності в інформаційному суспільстві, який зосереджував увагу на індивіді як відносно самостійному по відношенню до суспільства суб'єктові, а тому «зелене світло» отримали якісні методи дослідження.

На відкритому занятті були розглянуті основні помилки молодих науковців які, при розробці соціологічного дослідження, виходять з того, що в діях людини повинна бути присутня елементарна логіка, яка спирається на бачення особистістю можливості отримання індивідуальної вигоди. Однак, якісна методологія спростовує цю теорію, та наочно доводить, що у більшості випадків люди не хочуть думати, і тому керуються не логікою, а емоціями та випадковими імпульсами.

Поєднання кількісної та якісної соціологічних парадигм відкриває широкі наукові перспективи для проведення досліджень молодими соціологами – такого висновку прийшли студенти та викладачі, присутні на відкритій лекції.

Підписуйтесь на спільноти спеціальності "051 Економіка" кафедри Економіки та першим отримуйте новини, сповіщення про важливі події, підготовчі курси, дні відкритих дверей та багато цікавого.