НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ З ФІЗИКИ

14:16, 06-10-2015

Сьогодні, 6 жовтня, в Стокгольмі були названі лауреати Нобелівської премії 2015 року з фізики. Ними стали канадець Артур Макдоналд і японець Такаакі Кадзіта. Як говориться в повідомленні Нобелівського комітету, вчені «відкрили осциляції нейтрино, що показують наявність у цих частинок маси».

Кадзіта народився в 1959 році, працює в Університеті Токіо. Макдоналд народився в 1943 році, працює в Королівському університеті Кінгстона.

За традицією, церемонія вручення Нобелівських премій відбудеться в Стокгольмі 10 грудня 2015 року, в день смерті Альфреда Нобеля. Нагороджує лауреатів король Швеції. Сума грошової винагороди цього року складе близько 950 тисячі доларів.

Крім грошової винагороди лауреати отримують золоті медалі. На всіх Нобелівських медалях на аверсі викарбувано зображення Альфреда Нобеля, а на реверсі - алегорія відповідної наукової дисципліни. На медалі з фізики викарбовано алегоричне зображення Природи у вигляді богині, що піднімається з хмар. В руках у неї ріг достатку. Її обличчя закриває вуаль, яку піднімає алегорія Науки. Напис по латині говорить: «Inventas vitam juvat excoluisse per artes». Це рядок взята з поеми Вергілія «Енеїда» і в приблизному перекладі звучить приблизно так: «І ті, хто покращили життя на Землі своїм новознайденим майстерністю».

Вперше Нобелівська премія була вручена в 1901 році. Найвідомішим нобелівським лауреатом у галузі фізики є Альберт Ейнштейн. У 1921 році він був удостоєний цієї нагороди «за заслуги в галузі теоретичної фізики, і особливо за відкриття фотоелектричного ефекту».

Серед нобелівських лауреатів у галузі фізики всього дві жінки і обидві у співавторстві: Марія Склодовська-Кюрі (1903 рік за дослідження радіації) і Марія Гепперт-Майер (1963 рік за оболочечную модель атомного ядра).

У Радянському Союзі найбільше лауреатів Нобелівської премії було саме з фізики - 11 осіб, у тому числі Лев Ландау, Петро Капіца, Олексій Абрикосов і Віталій Гінзбург.

Найбільше число премій з фізики було присуджено за дослідження елементарних частинок (34), в ядерній фізиці (28), фізики конденсованого стану (28) і квантовій механіці (11).

Середній вік фізиків-лауреатів за весь час існування премії - 55 років. Наймолодшим лауреатом став 25-річний австралієць Вільям Брегг. Він отримав Нобелівську премію разом зі своїм батьком в 1915 році за дослідження дифракції рентгенівських променів на кристалах. Його робота послужила теоретичною основою для рентгеноструктурного аналізу