«Зелена енергетика» замість атомної

08:43, 17-10-2018

Наша країна постійно стикається з низкою екологічних проблем та викликів, які пов’язані з технологіями та природними явищами. Тільки в останні роки бізнес структури під егідою держави почали зосереджуватися на екологізації виробництва та «зеленій енергетиці».

У рамках такої стратегії Влада України запропонувала інвесторам майже 2500 гектарів для потенційного будівництва сонячних електростанцій в Чорнобилі. Київ отримав близько 60 пропозицій від іноземних компаній, в тому числі американських, китайських, датських і французьких, які розглядають можливість участі в майбутніх сонячних розробках в цьому районі, інвесторів приваблює "зелений тариф", який "перевищує в середньому на 50 відсотків європейські". Дешева земля і близькість енергетичних мереж роблять Чорнобиль особливо привабливим, та й кількість сонячного світла тут така ж, як на півдні Німеччини.

Україна прагне використовувати потенціал Чорнобильської зони відчуження, навколо атомної електростанції яка непридатна для сільського господарства. Установка захисного купола над руїнами пошкодженого реактора трохи більше року тому дозволила реалізувати проект сонячної електростанції. В результаті, радіація поблизу ЧАЕС впала до 10% від попередніх рівнів, згідно з офіційними даними. Однак, запобіжні заходи, як і раніше необхідні: сонячні панелі закріплені на бетонних блоках, а не розміщені на землі. Тому що ґрунт залишається забрудненим.

Електростанція потужністю 1 мегават знаходиться в ста метрах від нового "саркофага".

Ця сонячна електростанція зможе задовольнити потреби селища середнього розміру, або близько 2000 квартир необхідною кількістю електроенергії для забезпечення життєдіяльності їх мешканців.

Українсько-німецька компанія Solar Chernobyl витратила мільйон євро на установку 3800 фотоелектричних панелей, розміщених на площі 1,6 гектара, і сподівається, що інвестиції окупляться протягом семи років.

Економічний потенціал зони відчуження ‑ енергія сонця і вітру. Однак через 32 роки після аварії на Чорнобильській АЕС зона відчуження навколо цього об'єкту все ще залишається непридатною для життя. Український уряд вважає, що Чорнобильська зона все одно повинна "працювати" і приносити прибуток.

Ця територія може стати територією інноваційних змін, яку можна повернути назад в господарське використання, тобто комерціалізувати, враховуючи екологічні та техногенні ризики. Тому Кабінет міністрів вирішив звернути увагу на поновлювані джерела енергії і побудувати в Чорнобильській зоні хаб сонячних і вітрових електростанцій. За оцінками експертів, навколо колишньої Чорнобильської АЕС є технічна можливість спорудити парк сонячних електростанцій потужністю 1,2 ГВт.

Більш детально ознайомитися з питаннями екологічної безпеки України можна в курсі лекцій з дисципліни «Соціальна та екологічна безпека життєдіяльності».