Зміни форм зайнятості та перспективи навчання з питань охорони праці

15:05, 07-05-2019

На минулому тижні, 28 квітня відзначався міжнародний день охорони праці. З цієї нагоди Міжнародна організація праці (МОП), що в цьому році відзначає сторічний ювілей з дня заснування, провела аналіз виконаної роботи за цей час та актуалізувала нові напрямки в досягненні найвищого рівня безпеки на виробництві.

В дослідженні «Умови праці та глобальні перспективи» МОП зазначає, що за останні 20 років суттєво змінилися форми зайнятості працездатного населення. За цей час кількість фахівців, що працюють в сфері ІТ та не належать до державного сектора, зросло та на сьогодні досягає 30-40% в залежності від держави.

Виконуючи роботу не виходячи з дому можна розраховувати на скорочення часу в дорозі, більш високий ступінь автономності робочого часу і гнучкість по відношенню до організації робочого часу, а також кращий загальний баланс між роботою та особистим життям. Тим не менш, є також негативні наслідки, пов'язані з роботою в сфері ІТ на дому: робота виконується довше, знаходження вдома іноді заважає ефективному виконанню роботи через розмиття кордонів між роботою і життям також характерна інтенсифікація роботи.

Наведені МОП дані свідчать, що працівники в фірмах великих розмірів зазвичай мають кращі кар'єрні перспективи в порівнянні з іншими. Співробітники з безстроковими контрактами, які працюють повний робочий день, як правило, повідомляють про кращі перспективи; працівники з тимчасовими контрактами зазвичай відчувають себе більш ущемленими в порівнянні зі звичайними працівниками з точки зору їх перспектив.

Але зміни відбуваються та все більше спеціалістів в сфері ІТ в Україні обирають неформальну зайнятість, працюючи віддалено на іноземні кампанії не фиходячи з дому. Щоб зменшити ризики, пов’язані з такою формою зайнятості МОП пропонує підвищити освітній рівень з питань охорони праці в цій сфері саме в навчальних закладах, бо з закінченням навчання за спеціальністю молоді фахівці можливо більше не матимуть змогу актуалізувати свої знання в цій сфері так ґрунтовно та самостійно несуть відповідальність за особисте здоров’я виконуючи роботу поза межами офісу.