Аспірантура і докторантура

Результати вступних іспитів
Вартість навчання в аспірантурі

Термін навчання

Ключові зміни в системі аспірантури впроваджені Порядком підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії:

Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» навчання в аспірантурі триватиме чотири роки. Захист дисертації є обов’язковим під час перебування в аспірантури (в межах 4-х років). Аспірантура може бути очною – отже або денною, або вечірньою, або заочною. Але для заочної аспірантури, відповідно до пункту 31 Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії, не передбачено державного замовлення.

Щодо аспірантів і здобувачів, які вже розпочали підготовку:

Відповідно до Постанови, якою КМУ затвердив Порядок підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії, Постанова № 309, якою врегульовано підготовку аспірантів і здобувачів, які вступили до набрання чинності відповідного Порядку (отже до 23 березня 2016 р.) залишається чинною до 1 січня 2019 р. Таким чином, якщо аспірант або здобувач уже розпочав підготовку він/вона має завершити її до початку 2019 р. Логічно було б, щоб до того часу продовжували функціонувати чинні спеціалізовані вчені ради по захисту дисертацій. Нові спеціалізовані вчені ради (зокрема разові) акредитуватимуться Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти у відповідності з новою процедурою, яка має бути встановленою самим НАЗЯВО (коли воно запрацює), для забезпечення захистів аспірантів, які розпочинатимуть підготовку в цьому році та в майбутньому.

Щодо здобувачів:

З 2016 р. статус здобувача вже не передбачений законодавством.

Починаючи з 2016 р. навчання в аспірантурі є обов'язковим для всіх, хто готує дисертацію на здобуття ступеня доктора філософії, за винятком осіб, які займаються науковою роботою у ВНЗ або в  науковій установі. Такі особи можуть здобувати ступінь доктора філософії без вступу в аспірантуру, але тільки за спеціальністю, за якою за їх місцем роботи діє чинна ліцензія на аспірантуру (Пункт 34 Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії).

Більш детальна інформація: PhD http://www.kmu.gov.ua/