Колядки у виконанні іноземних студентів Державного університету телекомунікацій

13:11, 30-12-2021

У Державному університеті телекомунікацій на підготовчому відділенні навчається багато іноземних студентів, мета яких не тільки вивчити українську мову, навчитися розмовляти нею, а й пізнати її культуру. Зануритись у традиції українського народу допомагають викладачі кафедри української мови на науковому гуртку “Міжкультурна мовленнєва комунікація у сучасному суспільстві.” Однією з тем є вивчення новорічних народних традицій, а саме: КОЛЯДА.

Колядки в Україні виконують на честь Різдва.

Молоді люди, гуртуючись у ватаги (дружини), починали готуватися до колядування від свята Введення (Введення в Храм Пресвятої Діви Марії), тобто з 4 грудня. Вони розучували колядки, майстрували восьми-, семи- чи шестикутну рухому звізду, обирали головного розпорядника - ватагу (березу).

Обов'язковим вбрання колядників є вишита сорочка, баранкова чорна шапка, широкий шкіряний пояс, сардак або кожух, штани-гачі червоного або чорного сукна.

Гурти колядників заходять на подвір'я кожної хати, щоб величально-поздоровчими піснями прославити господарів, їхніх дітей, побажати всім щедрого врожаю, достатку, здоров'я й щастя. За виконання колядок годиться пригостити колядників й наділити їх подарунками.

Якщо говорити про Різдво традиційне, потрібно заглянути у давні дохристиянські часи, коли вірили, що у цей час народжується світ. Тобто помирає світ в одній іпостасі, народжується в іншій – народжується Новий Рік. На Різдво з давніх-давніх давен вірили, що такі церковно-обрядові свята були пов’язані з циклами сонцестояння. Різдво, Коляда це – зимове сонцестояння. Вірили в те, що межа між світами наскільки звужується, стає настільки тонкою, що можливий перехід з одного світу в інший світ. Саме тому ми маємо тих колядників, колядки, кутю та узвар та багато іншого. У давнину вірили у те, що ніби то народжується Нове Сонце.

Іноземні студенти, окрім того, що ознайомились з новорічними традиціями, ще й мають можливість взяти участь у театралізованому дійстві, проспівавши Коляду  у різних підрозділах університету.

«Добрий вечір тобі, пане господарю!»

Яскравим зразком тісного поєднання релігійної і народної колядкової традиції є «Добрий вечір тобі, пане господарю!»

Добрий вечір тобі,

Пане господарю, радуйся,