Кваліфікаційна яма: проблема підготовки майбутніх фахівців ІТ та ІКТ

15:17, 10-12-2019

Термін «кваліфікаційна яма» набув за останній час широкого розголосу і заполонив  майже весь інформаційний простір. Хоча це не що інше як, гучний і не зовсім точний переклад англомовного терміну  skills mismatch, або «не відповідність кваліфікації».

За даними Організації економічної співпраці та розвитку обсяг глобального трудового ресурсу на сьогодні складає біля 3,5 млрд. чоловік. При цьому рівень компетенції майже кожного третього працівника або надмірний, або недостатній для того виду діяльності, яким він займається. Тобто, біля 1,2 млрд. Чоловік в усьому світі займають посади які не відповідають їх практичним навичкам.  За оцінками експертів до 2030 року кількість таких працівників має зрости ще  на 100 мільйонів чоловік.

На початок 2018 року в Україні в  сфері ІТ та ІКТ технологій працювало понад 160 тисяч чоловік. Проте, за умов подальшого зростання індустрії  потребує ще більшої кількості висококваліфікованих фахівців.  Ця проблема не є суто національною. Стрімкий розвиток ІТ та ІКТ індустрії привів до того, що зараз кожна друга країна стикається з подібними викликами, рішення яких потребує унікального підходу.

На разі темпи зростання індустрії ІТ та ІКТ становлять 20,7% на рік.   Частка індустрії ІТ та ІКТ з обсягом 2,04 млрд. доларів США у загальному експорті послуг України у 2018 році склала 17,2%. Її зростання у порівнянні з 2017 роком загалом склало 19,8%. Проте, недостатня кількість фахівців з дослідження ринку та бізнес-аналізу, відсутність стратегії виходу на нові ринки, заважають виходу нашої індустрії ІТ та  ІКТ на світовий ринок.