XS
SM
MD
LG
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій

(Державний університет телекомунікацій)


Адреса:
03110, Україна
м. Київ, вул. Солом'янська, 7
Контактна інформація:
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій

(Державний університет телекомунікацій)

Застосування сучасних технологій для набуття практичних навичок під час дистанційного навчання студентів кафедри УІКБ

11:34, 06-04-2020

Науково-педагогічні працівники кафедри “Управління інформаційною та кібернетичною безпекою” (УІКБ) продовжують навчання студентів у дистанційному форматі.

Однією із тем, яка вивчається студентами другого курсу спеціальності 125 Кібербезпека, є пошук та аналіз вразливостей ВЕБ-додатків, що на сьогодні є найактуальнішим питанням кібербезпеки.

З метою здобуття студентами не тільки теоретичних знань, але і практичних умінь та навичок пошукy та аналізу вразливостей ВЕБ додатків, працівники кафедри «розгорнули» в мережі Інтернет, та надали доступ студентам до спеціального ВЕБ-додатку Juice Shop (by OWASP).

Це, мабуть, найсучасніший і найскладніший «небезпечний» ВЕБ-додаток. Його можна використовувати в тренінгах з безпеки, демонстрації поінформованості, та CTF. Juice Shop охоплює вразливості з усієї першої десятки OWASP, а також безліч інших вад (проблем) безпеки, виявлених у реальних програмах, серед яких:

  1. Injection SQL (SQLi, noSQLi, command injection etc.).
  2. Broken Authentication.
  3. Sensitive Data Exposure.
  4. XML External Entities (XXE).
  5. Broken Access Control.
  6. Security Misconfiguration.
  7. Cross-Site Scripting XSS.
  8. Insecure Deserialization.
  9. Using Components with Known Vulnerabilities.
  10. Insufficient Logging & Monitoring.

Успішний пошук вразливості та її експлуатація дозволяє отримати «ключ» який підтвердить успішність студента у виконанні окремого завдання.

Juice Shop – одна із найпопулярніших лабораторій для тренування навичок тестування захищеності ВЕБ-додатків і тепер вона доступна для студентів Державного університету телекомунікацій онлайн.

Пройшовши теоретичний курс, студент може застосувати набуті знання на практиці – безпечно для учасників мережі інтернет та для себе.

Довідка

WEB-додаток — це клієнт-серверний додаток, де в якості клієнта виступає браузер, який відображає користувацький інтерфейс, формує запити до сервера і опрацьовує відповіді від нього. А серверна частина являє собою WEB-сервер, обробник запитів клієнтів. Взаємодія між клієнтом і сервером, як правило, реалізовується за допомогою протокола HTTP.

OWASP (Open Web Application Security Project) - це некомерційна організація, метою якої є підвищення обізнаності всіх фахівців галузі інформаційної безпеки в питаннях розробки, експлуатації та захисту веб-додатків. OWASP Top 10 є одним з найбільш відомих проектів організації. OWASP Top 10 - це рейтинг з десяти найбільш небезпечних ризиків інформаційної безпеки для веб-додатків, складений спільнотою експертів галузі:

  1. SQL Injections (ін'єкція - впровадження коду) — один з поширених способів злому сайтів та програм, що працюють з базами даних, заснований на впровадженні в запит довільного SQL-коду. Атаки SQL-ін'єкцією дозволяють зловмисникам нанести вразливість -підробляти ідентифікаційні дані, підробляти існуючі дані, викликати проблеми з відмовою, такі як анулювання транзакцій або зміна балансу, вирішувати повне розкриття всіх даних в системі, знищувати дані або робити їх недоступними з інших причин і ставати адміністраторами сервер бази даних.
  2. Broken Authentication (Недоліки системи аутентифікації - некоректна аутентифікація)  – вразливість, яка  досягається атаками: Brute-Force, Session Hijacking, Rainbow Tables. В результаті таких атак  отримується  доступ до облікового запису за допомогою звичайного підбору даних грубою силою, використовуючи мільйони можливих комбінацій, автоматичними інструментами і словниками.
  3. Sensitive Data Exposure (Незахищеність критичних даних, протоколів - витік чутливих даних). Багато веб-додатків не захищають конфіденційні дані, такі як кредитні карти і облікові дані для аутентифікації (передача персональних даних і даних кредитных карт по протоколу HTTP замість HTTPS; відсутність шифрування критичних даних, таких як паролі або номери кредитних карт).
  4. XML External Entities (XXE) -  Впровадження зовнішніх сутностей XML - вид ін'єкції, заснований на впровадженні в XML-запит до сервера атрибутів і сутностей, що дозволяють отримати неавторизований доступ до даних. Наприклад, коли в XML запит вказують зовнішній файл, який знаходиться на сервері.
  5. Broken Access Control (Порушення контролю доступу) – вразливість в методах авторизації, яка дозволяє порушнику отримати підвищені привілеї у додаткові. Один конкретний тип проблеми контролю доступу - це адміністративні інтерфейси, які дозволяють адміністраторам сайтів керувати сайтом через Інтернет. Такі функції часто використовуються, щоб дозволити адміністраторам сайтів ефективно керувати користувачами, даними та вмістом на своєму сайті.
  6. Security Misconfiguration (Небезпечна конфігурація) - некоректне налаштування параметрів безпеки. Безпека Web-додатку вимагає наявності безпечної конфігурації всіх компонентів інфраструктури: компонентів програми (таких як фреймворки - frameworks), веб-сервера, сервера баз даних і самої платформи. Програмне забезпечення повинно бути в актуальному стані: уразливості знаходять кожен день в самих різних програмних компонентах - операційній системі, web-серверах, серверах баз даних, поштових серверах і т.д.
  7. Cross-Site Scripting XSS (Міжсайтовий скриптинг – XSS) - міжсайтове виконання сценаріїв - помилка валідації призначених для користувача даних, яка дозволяє передати JavaScript код на виконання в браузер користувача. Через JavaScript можна змінювати дані, розташовані на сторінці, наприклад, там можуть бути реквізити для банківського переказу. Атаки такого роду часто також називають HTML - ін'єкціями, адже механізм їх впровадження дуже схожий з SQL-ін'єкціями, але на відміну від останніх, впроваджуваний код виповнюється в браузері користувача.
  8. Insecure Deserialization (Відсутність валідації даних) - небезпечна десеріалізація - це вразливість, яка виникає, коли ненадійні дані використовуються для зловживання логікою додатка, для атаки типу «відмова в обслуговуванні» (DoS) або навіть для виконання довільного коду після його десеріалізації. Серіалізація відноситься до процесу перетворення об'єкта в формат, який можна зберегти на диску (наприклад, зберегти в файл або сховище даних), відправити через потоки (наприклад, stdout) або відправити по мережі. Десеріалізація перетворює серіалізовані дані, що надходять з файлу, потоку або мережевого сокета, в об'єкт. Веб-додатки використовують серіалізацію і десеріалізацію на регулярній основі, і більшість мов програмування навіть надають вбудовані функції для серіалізації даних.
  9. Using Components with Known Vulnerabilities (Використання компонентів з відомими уразливими). Необхідна увага на web-додатки, які  написані з використанням спеціальних бібліотек або «фреймворків» (англ - framework) і  поставляються сторонніми компаніями. Їх компоненти мають відкритий вихідний код, а це означає, що вони також використовуються   мільйонами користувачів у всьому світі і можуть бути уразливі. Звичайно уразливості шукають (і знаходять) в більш низькорівневих компонентах системи, таких як сервер бази даних, web-сервер і компоненти операційної системи аж до її ядра. Тому важливо використовувати останні версії компонентів і стежити за  відомими уразливими, які з'являються на сайтах типу securityfocus.com.
  10. Insufficient Logging & Monitoring (Недостатній облік та моніторинг - відсутність журналів та моніторингу). Недостатня реєстрація та моніторинг комп'ютерних систем, додатків і мереж надають безліч шлюзів для проб і порушень, які важко або неможливо ідентифікувати і усунути без життєздатного контрольного журналу. Типова лог-архітектура  генерує як журнали безпеки, так і оперативні журнали, аналізує, зберігає і контролює ці журнали. Це важливо не тільки для боротьби з загрозами, що виникають через недостатню реєстрації та моніторингу, а й для відповідності нормативним вимогам.

*****

Читайте також
Переглядів: 5 823