Фахівці з управління інформаційною та кібернетичною безпекою готові до відбиття кібератак

17:33, 25-05-2020

На сучасному етапі розвитку України особливої уваги потребує система кі6ернетичної безпеки як ключовий елемент інформаційної, а відтак, i национальної безпеки.

Європейська криза як основна проблема світової економіки може у найближчому майбутньому відійти на другий план. Влада США вже давно забила на сполох: небезпека у вигляді кіберзлочинності стрімко набирає обертів. Експерти впевнені: саме хакери в недалекому майбутньому стануть загрозою номер один, змістивши тероризм. Незважаючи на віртуальність злочинів, збиток вони завдають цілком справжній. За деякими оцінками, через кіберзлочинців щорічно світова економіка втрачає $ 114 млрд. А США оцінили свої збитки за всі роки існування глобальної мережі у $ 400 млрд. Це у три рази більше щорічних витрат на освіту. Превентивні заходи вже не допомагають, і з кожним роком шкода збільшується, а злочини стають все більш "вишуканими".

Найпоширеніші злочини - це злом баз даних компаній та урядових організацій, виведення з ладу промислових об'єктів. В 2019 році про кібернапади повідомили 760 американських організацій, серед яких консультанти PriceWaterhouseCoopers, банки Wells Fargo і Citigroup, інтернет-магазин Amazon, IT-гіганти IBM, Intel, Yahoo, Cisco, Google, Facebook і Microsoft та виробник електроніки Sony.

Експерти говорять про тривожну тенденцію: за останні роки кіберзлочинність стала більш організованою і почала мати форму бізнесу. Дії хакерів орієнтовані на отримання довгострокового доходу.

Більше того, до збитків компаній можна віднести не лише пряму втрату від дій хакерів, але і витрати на оборону від кібератак. Витрати американських компаній на інформаційну безпеку склали $ 61,5 млрд у 2006 році, а в 2019 - до $ 130 млрд. Експерти зазначають, що Україна - дуже важливий центр хакерства, поряд із Росією, Бразилією, Китаєм та меншою мірою – Індією тому, шо у цих країнах досить освічене молоде населення, високий рівень безробіття та обмежені можливості працевлаштування.

Україна також увійшла до трійки лідерів з DDoS-атак. За даними Лабораторії Касперського, 12% від усіх атак припадає на Україну.

Види кібезлочинів класифіковані у Конвенції Ради Європи, яку Україна ратифікувала.

Основні види кіберзлочинів: незаконний доступ, незаконне перехоплення, втручання у дані, зловживання пристроями, шахрайство, пов’язане із комп’ютерами. Кількість кіберзлочинів в Україні щороку зростає на кілька тисяч. Найпоширеніший вид злочину –  це шахрайство в мережі інтернет. Шахрайство, як правило, вчиняється з території України. Якщо злочини із використанням шкідливого програмного забезпечення, D-Dos атаки, спам, перекручення інформації, втручання в систему, то тут вже злочинцями можуть бути з усього світу.

Кіберзлочинці також використовують в своїх інтересах пандемію коронавірусу для активізації своєї діяльності не тільки в Україні, но і на всій території ЄС. Замість того, щоб винаходити нові схеми, кіберзлочинці адаптували традиційні фішингові шахрайські розсилки, пов'язуючи їх з коронавірусом. Ризик кіберзлочинності посилюється ще тому, що мільйони людей працюють віддалено з дому. Деякі з кібератак були ретельно скоординовані, націлені на критично важливу інфраструктуру.

Сьогодні у світі спостерігається постійне збільшення кількості співробітників, які не прив’язані до офісу. В нових умовах це відбувається лавиноподібно. З переходом бізнесу в онлайн, активізувалася кіберзлочинність, а витік інформації призводить до суттєвих фінансових та репутаційних втрат.

По даним The Village Україна зібрала 11 сервісів для групових дзвінків і чатів на час карантину, серед яких найбільш поширений є  сервіс відозв’язку Zoom.

Завдяки програмі можна одночасно спілкуватись зі 100 людьми, але вона має обмеження на один сеанс – до 40 хвилин. Сервіс використовують не тільки для групових дзвінків, а й для вебсемінарів і конференцій. Під час спілкування є змога обмінюватись файлами, демонструвати екран, записувати розмови у кількох форматах і залучати спікерів за номером телефону. Zoom можна інтегрувати з Google Календарем чи Outlook і планувати майбутні конференції.

Останні події в Україні та світі призвели до збільшення вартості акцій сервісу відозв’язку Zoom вдвічі, однак паралельно з цим, в результаті кібератак нанесено серйозний збиток через витік відеозаписів конференцій клієнтам компанії Zoom (в інтернет потрапили кілька тисяч записів приватних дзвінків, робочі конференції компаній, та шкільні заняття, ролики завантажили на Youtube і Vimeo - пише The Washington Post ).

Сьогодні, випускники провідного вітчизняного IT-вузу – Державного університету телекомунікацій за спеціальністю «Кібербезпека», спеціалізацією «Управління інформаційною та кібернетичною безпекою» повною мірою відповідають потребам сучасного ринку праці та із задоволенням приймаються компаніями на роботу.

Важливо! На відміну від інших закладів вищої освіти, у Державному університеті телекомунікацій студенти у процесі навчання та проходження практик у провідних IT-компаніях (партнерах кафедри Управління інформаційною та кібернетичною безпекою, з якими підписані договори про співпрацю) одержують сертифікати (у 2019 році було видано 1270 сертифікатів), які гарантують студентам високооплачувані робочі місця.