Викладачі кафедри УІКБ піднімають питання важливості підготовки студентів по оволодінню спеціальності Кібербезпека

08:23, 02-11-2020

Підготовка фахівців з кібербезпеки завжди повинна спиратися на оволодінні сучасними інформаційними технологіями, фундаментальними та прикладними науковими дисциплінами, що дозволяє одержувати високий рівень теоретичного та практичного навчання, що є загальносвітовим цінностним прикладом  для ВНЗ України та для нашого університету, який вже не перший рік вивчає студентів згідно концептуально нової освітньої моделі «12 кроків до якісної освіти». Ця модель дозволяє активно готувати конкурентоспроможного фахівця з кібербезпеки і відповідати потребам ринку праці в Україні.

Фахівці з кібербезпеки у світі розглядаються як одна з  професій майбутньго – саме ці фахівці виявляють загрози інформаційній безпеці і ризики втрати даних, виробляють і впроваджують заходи протидії загрозам і рішення для захисту від втрати інформації; забезпечують збереження і конфіденційність даних; беруть участь в розробці та впровадженні IT-рішень.

Це пов’язано з тим, що мобільні телефони, комп’ютери, машини, а з деяких пір навіть побутові прилади,  мають  величезну кількість даних у використанні. Гігантських масштабів досягли інформаційні системи в бізнесі, торгівлі та фінансах, підтвердженням чому є поточний кріптовалютний бум і інше.

Все це призвело до формування нових цінностей, створюваних або переданих в кіберпросторі. Разом з цим з’явилася і загроза крадіжки цих цінностей, їх псування або підміни. Для протидії зловмисникам необхідні фахівці з кібербезпеки, здатні захищати інформацію, передбачати дії злочинців і створювати безпечну архітектуру користування даними.

Фахівці з кібербезпеки працюють в основному  у великих фінансових і IT-компаніях, цінність подібних кадрів особливо відзначається в державних органах, оборонних відомствах, де їх основне завдання – забезпечення національної безпеки, запобігання проникнення  в державну інфраструктуру.

Потреба в таких фахівцях особливо наочно простежується зараз, в зв’язку з ростом числа кіберзлочинів і випадків кібертероризму. Хакерські атаки реєструються у всіх куточках світу. Серед найрезонансніших варто згадати поширення вірусів WannaCry, Petya / NotPetya, які завдали значної шкоди банківським системам і великим компаніям різних країн.

Обсяг ринку кібербезпеки до 2022 року із середньорічним темпом зростання в 11% за період з 2017 року досягне $232 млрд., а до 2023 року – майже $248.3 млрд.

Переклад:

Привабливі можливості на ринку кібербезпеки

• Світовий ринок кібербезпеки оцінюється в 152,71 мільярда доларів США в 2018 році і, за прогнозами, буде рости із середньорічним темпом зростання 10,2% з 2018 по 2023 рік.
  • Зростання ринку пояснюється необхідністю вивчати відповідність нормативним вимогам, а також збільшенням випадків і складністю порушень безпеки через внутрішніх і зовнішніх загроз.
  • Охорона здоров'я та уряд є найбільш швидко зростаючими галузевими вертикалями протягом прогнозованого періоду.
  • • Країни, що розвиваються регіони, такі як APAC і MEA пропонують кілька невикористаних і незвіданих можливостей на ринку кібербезпеки
  • • Постачальники використовують можливості штучного інтелекту і концепцій глибокого навчання в своїх рішеннях для кібербезпеки. Це дозволяє кінцевим користувачам попереджувати  і ефективно виявляти загрози та реагувати на них.

APAC, APJ – Азіатсько-Тихоокеанський регіон і Японія

MEA – країни з Близького Сходу і Африки

Які основні завдання в майбутньому будуть вирішувати фахівці з кібербезпеки?

• боротьба з кіберзлочинністю в усіх її проявах, включаючи кібертероризм і вимагання
  • розробка превентивних методів боротьби з шкідливим програмним забезпеченням, захист приватної інформації та інтелектуальної власності
  • забезпечення стабільності роботи суспільно важливих інформаційних систем, запобігання ситуацій колапсу банківської системи
  • захист і запобігання зовнішнього втручання в інфраструктуру, в тому числі – в енергомережі
  • пошук потенційних вразливостей в уже існуючих системах, їх усунення.

Які знання і навички мають мати фахівці для виконання цих завдань?

• високий рівень навичок програмування
  • уважність і акуратність при роботі з кодом, вміння знаходити приховані і неочевидні джерела зараження
  • поєднання навичок програмування зі знанням фізичних властивостей технічних пристроїв
  • аналітичні навички, здатність прораховувати наслідки тих чи інших змін
  • можливість оперативної оцінки загроз та їх джерел
  • вміння працювати з великими масивами даних
  • розуміння принципів проведення кібератак, знання можливих шляхів захисту від них

Які драйвери професії фахівця з кібербезпеки?

• інформатизація більшості сфер діяльності людини
  • зростання числа кіберзлочинів, поява нових загроз в інформаційному просторі
  • прецеденти втручання кіберзлочинців в інтереси національної безпеки різних країн
  • розвиток технології блокчейна, формування кріптовалютного ринку.

Для підготовки рішень і пошуку відповідей на ці питання викладачі кафедри “Управління інформаційною та кібернетичною безпекою” (УІКБ)  постійно спрямовують свою повсякденну роботу у навчальному процесі.