На кафедрі УІКБ вивчаються найпоширеніші типи шкідливих програм, які загрожують Інтернет-користувачам в 2020 році

16:04, 06-11-2020

На кафедрі "Управління інформаційною та кібернетичною безпекою" (УІКБ) було запропоновано впровадити в навчальний процес - в дисципліну Методи виявлення і реєстрації загроз інформаційній безпеці - актуальні загрози інформаційної безпеки у вигляді програм, отримані в результаті проведених досліджень у 2020 році Компанією ESET:

1. Шкідливі програми для Інтернету речей

У зв'язку зі стрімким зростанням ролі смарт-пристроїв, в тому числі використання голосових помічників або роутерів, збільшується кількість атак на ці девайси. Шкідливі боти є найбільш поширеним типом загроз, спрямованих на пристрої Інтернету речей (IoT).

В результаті зараження смарт-пристроїв ботами і використання каналів зв'язку з іншими пристроями в мережі створюються ботнети. Кіберзлочинці використовують ботнет-мережі для здійснення різних шкідливих дій без відома користувача. До них можна віднести, наприклад, здійснення DDoS-атак, розгортання програм-вимагачів, крадіжку банківських та інших облікових даних тощо.

Полегшує завдання зловмисникам нерідке використання користувачами слабких паролів або паролів за замовчуванням (admin), а також відсутність своєчасних оновлень роутера. Дослідники ESET виявили, що 10 основних вразливостей пов'язані саме із застарілим програмним забезпеченням.

2. Шкідливі програми для Android-пристроїв

Найбільш популярною категорією загроз у 2020 році для Android-пристроїв стали шкідливі програми, які після інсталяції приховували свої іконки і заповнювали девайс дратівливою повноекранної рекламою.

Такі програми з категорії прихованих додатків часто маскуються під привабливі ігри або корисні утиліти, тим самим приваблюючи користувача скачати їх. Через те, що іконка програми не відображається після установки, користувачеві важко виявити місце зберігання шкідливої ​​програми для її подальшого видалення.

3. Шкідливі торренти

Торрент, або одночасне завантаження великої кількості невеликих фрагментів даних з різних джерел - це легітимний процес, який використовується для передачі відео і музики, поширення великих обсягів даних або завантаження та оновлення ігор. Однак шкідливі торренти можуть використовуватися для швидкого поширення загроз.

Нещодавно компанія ESET виявила сімейство шкідливих програм KryptoCibule, які діють саме так. Зокрема, загроза KryptoCibule використовує протокол BitTorrent, заманюючи користувачів завантажити зламане або піратське програмне забезпечення та ігри. Під виглядом легітимних програм загроза завантажує кріптомайнер і компонент захоплення буфера обміну, який викрадає криптовалюту.

Такі шкідливі програми, як KryptoCibule, є ще однією причиною для використання офіційних сайтів і торрент-сервісів.

4. Шкідливі програми для Mac

Дослідники ESET виявили підроблені веб-сайти, які поширюють серед користувачів Mac шкідливі програми для торгівлі криптовалютою.

5. Шкідливі листи

У зв'язку з переходом великої кількості користувачів на дистанційний режим роботи збільшилася кількість шкідливих програм, які поширюються через електронну пошту. Загальна кількість виявлених зразків шкідливих електронних листів зростає, а їх більшість (25%) пов'язана з уразливістю Microsoft Office 2017 року.

Тому рекомендується встановлювати автоматичні оновлення для своїх додатків Microsoft Office для захисту від шкідливих програм, що використовують відомі уразливості.

Знання особливостей застосування актуальних загроз інформаційної безпеки у вигляді програм дозволить Інтернет-користувачам інформаційних систем проводити ефективно заходи щодо їх захисту.