Формування у студентів на кафедрі УІКБ навичок медіаграмотності

17:01, 18-11-2020

Сучасний стан розвиненості інформаційного суспільства обумовлює вплив загроз інформаційній безпеці на всі сфери життєдіяльності людини, суспільства і держави.

Особливо це проявляється під час гібридної війни, в умовах якої Україна живе вже сьомий рік поспіль. Практичні прояви цієї війни фактично відчуваються у вигляді інформаційно-психологічних впливів та кібератак.

За таких обставин, надзвичайно важливим є формування національної стійкості, яка визначається, як здатність функціонувати в умовах впливу зовнішніх та внутрішніх загроз, відновлюватись після всіх їх проявів.

У сфері інформаційної безпеки така стійкість обумовлюється рівнем медіаграмотності, інформаційної гігієни та базових навичок з кібербезпеки, які мають бути сформовані у кожного громадянина.

Особливі вимоги висуваються до фахівців у сфері інформаційної безпеки, оскільки вони не тільки самі мають володіти зазначеними навичками і компетенціями, але й навчити цьому інших.

Кафедра “Управління інформаційною та кібернетичною безпекою” (УІКБ), з цього року, включила дані питання до складу базових навчальних дисциплін, які викладаються студентам з першого курсу навчання.

Зокрема, навички медіаграмотності, формуються при вивченні навчальної дисципліни «Нормативно-правове забезпечення інформаційної безпеки» шляхом викладення теоретичного матеріалу та проведення практичних занять, на яких розглядаються:

• способи та технології здійснення інформаційно-психологічного впливу та маніпуляції суспільною свідомістю;
  • шляхи та механізми захисту окремої людини та суспільства від подібних впливів;
  • виявлення та реагування на фейкову інформацію.

Крім того, в години самостійної підготовки, студентам запропоновано самостійне проходження дистанційних курсів:

Кожен матеріал з цих курсів закріплюється складанням підсумкового тесту і отриманням сертифікату.

Як результат такого навчання, кафедра бачить формування у кожного студента:

• вміння проводити пошук інформації в джерелах різного типу;
  • вміння критично аналізувати джерела інформації (характеризувати авторство джерела, час, обставини і мету його створення);
  • вміння аналізувати інформацію, подану в різних знакових системах (текст, карту, таблицю, схему, аудіовізуальний ряд);
  • вміння розрізняти в медіаінформації факти і думки, маніпуляції та пояснення;
  • вміння брати участь у дискусіях, пов’язаних з висвітленням в медіа інформації, формулювати власну позицію з обговорюваних питань;
  • вміння забезпечувати власну кібербезпеку при роботі з різними інформаційними ресурсами та джерелами.

Сукупність цих вмінь, підкріплених відповідними теоретичними знаннями, забезпечать формування не тільки фахівців у сфері інформаційної безпеки, але й справжніх громадян своєї країни, здатних протистояти ворожій пропаганді і інформаційній агресії.

Досвід впровадження на кафедрі підходу до формування у студентів навичок медіаграмотності  - пропонується і може бути використаний в навчальному процесі  Державного університету телекомунікацій з інших дисциплін.