Захист телефону від прослуховування – одна із складових технічного захисту інформації

17:03, 26-11-2021

На теперішній час з розвитком технологій передачі та прийому інформації існує проблема, яка пов'язана з прослуховуванням розмов, які здійснюються засобами мобільного зв'язку. Сьогодні прослуховувати переговори можна навіть при умові, що всі мобільні телефони, якими володіють учасники перемов, знаходяться в пасивному стані. Мікрофон мобільного телефону може бути включений зацікавленими особами примусово, що дозволить прослуховувати всі розмови поблизу місця знаходження засобів мобільного зв'язку.

При веденні прослуховування мобільного телефону відсутні ознаки, за допомогою яких можна було ідентифікувати прослуховування.

На відміну від аналогових телефонних ліній, де встановити втручання прослуховування досить легко, визначити прослуховування мобільних телефонів, тобто встановити факт прослуховування стільникового без спеціальної апаратури неможливо. Це пов'язано з тим, що стільникові мережі, що забезпечують розмови засобами мобільного зв'язку працюю за іншими технічними принципами і виключають подібну можливість.

Більшість користувачів стільникового зв'язку довіряють своєму мобільному телефону і не приділяють достатньої увазі можливості здійснення прослуховування. Найпростішим засобом захистити себе від прослуховування є спілкування по мобільному телефону тільки по тим питанням, які не є цікавими для осіб, які спроможні здійснювати прослуховування. Варто відмітити, що стандарт  GSM не забезпечує належної секретності телефонних переговорів, а самостійно захиститися від прослуховування є достатньо складною задачею, яка потребує достатньо високого рівня підготовки в технічних системах захисту інформації.

Фахівці в галузі технічного захисту інформації визнають, що мобільний телефон - це потенційний шпигунський засіб негласного отримання інформації, за допомогою якого можна заволодіти конфіденційною інформацією навіть, коли мобільний телефон знаходиться у вимкненому стані. Повністю убезпечити себе від «прослуховування» можна лише витягнувши з корпусу мобільного телефону джерело живлення.

На кафедрі Систем інформаційного та кібернетичного захисту в рамках дисциплін «Схемотехніка пристроїв технічного захисту інформації», «Метрологія та вимірювання в інформаційній безпеці», «Методи та засоби технічного захисту інформації» студентами вивчаються та розробляються технічні засоби, за допомогою яких здійснюється шифрування розмов, а також крім шифрування, розробляються спеціальні програми, які дають можливість захищати процеси спілкування від несанкціонованого прослуховування.