Сьогодні 15 лютого святкує свій день народження Ніклаус Вірт, творець мови Паскаль

11:12, 15-02-2016

Ні́клаус Вірт (нім. Niklaus Emil Wirth; *15 лютого 1934) — швейцарський програміст і теоретик програмування, професор, автор мови програмування Паскаль, лауреат Тьюрингівської премії. Вірт є автором багатьох широко відомих праць з програмування. Він був директором Інституту інформатики Швейцарської вищої політехнічної школи до 1999.

Ніклаус Вірт народився 15 лютого 1934 у Вінтертурі, в передмісті Цюріха, (Швейцарія). Батьки - Волтер і Хедвіга Вірт. Батько Ніклауса був шкільним учителем.

У дитинстві Ніклаус Вірт захоплювався авіамоделізмом і будівництвом ракет, захоплення електронікою і системами програмного управління почалося з розробки пристроїв дистанційного управління для моделей. У 1954 році поступив на факультет електроніки Швейцарського федерального технологічного інституту (ETH) у Цюриху, де за чотири роки отримав ступінь бакалавра з електротехніки. Продовжив навчання в Лавальскому університеті (Квебек, Канада), у 1960 році отримав ступінь магістра. Потім був запрошений до університету Каліфорнії у Берклі (США), де в 1963 році, під керівництвом професора Хаскі, захистив дисертацію, темою якої стала мова програмування Ейлер (Euler) - розширення Алгола засобами мови Лісп.

Дисертація Вірта була помічена спільнотою розробників мов програмування, і в тому ж 1963 році він був запрошений до Комітету з стандартизації Алгол IFIP (Міжнародної федерації інформатики), який розробляв новий стандарт мови Алгол, що згодом став Алгол-68. Разом з Чарльзом Гоаром Вірт відстоював у комітеті лінію на розробку помірно модифікованої версії Алгол, вільної від недоліків первісну мову і доповненої мінімумом дійсно необхідних долучень. Вірт і Гоар представили комітету мову ALGOL W (W - від Wirth), що являв собою саме таку переробку Алгол, але підтримки не зустріли. По завершенні роботи комітету в 1968 році Вірт увійшов до числа тих, хто критикував Алгол-68, кажучи про його недостатню надійність та надзвичайну надмірність. Паралельно, з 1963 по 1967 роки Вірт працював асистентом в Стенфордському університеті, США. Разом з Джимом Уельсом розробив і реалізував мову PL/360, призначену для програмування на платформі IBM/360 - алголоподібну мову, в якій було введено ряд системно-залежних можливостей, пов'язаних з архітектурою IBM/360.

У 1967 році повернувся у званні доцента в університет Цюріха, в 1968 році отримав у ETH звання професора комп'ютерних наук. Протягом 31 року працював у ETH. Багато займався організаційною діяльністю, вдосконалюючи систему навчання свого університету.

У 1970 у створив мову програмування Паскаль. В 1970-х роках розробив, разом з Ч. Гоаром та Е. Дейкстрою технологію структурного програмування. У 1971 році вийшла стаття Вірта «Розробка програми методом покрокового уточнення» описала і обґрунтувала те, що стало згодом класичною методологію розробки програмного забезпечення «зверху вниз». Для перенесення Паскаль-системи на різні обчислювальні платформи в 1973 році з участю Вірта був розроблений прототип віртуальної машини, що виконує на будь-якій платформі проміжний «пі-код», в який передбачалося компілювати всі програми.

Можливо, одним з найбільш точних виразів принципів, яких дотримується Вірт в розробці всіх своїх проектів, є фраза Ейнштейна, винесена в епіграф до «Повідомленням про мову Оберон»: «Роби просто, наскільки можливо, але не простіше цього». У всіх його роботах простежується початкова орієнтованість на реалізацію найбільш ефективного вирішення конкретного інженерного завдання на базі гарантовано працює, математично обґрунтованого інструментарію. Вірт твердо стоїть на тому, що програмування повинно бути нормальною інженерною дисципліною, що гарантує достатній рівень надійності своїх розробок. Досягнення ж надійності можливо, по Вірту, тільки одним способом: максимально можливим спрощенням і самих систем, і інструментів, які використовуються для їх створення. Відповідно до цього принципу мови і системи програмування, що розробляються Віртом, завжди були зразком «розумної достатності», навіть свого роду аскетичності - в них передбачалося тільки те, без чого не можна обійтися.

1 квітня 1999 року Вірт вийшов на пенсію, досягнувши граничного для державного службовця в Швейцарії віку 65 років (ETH - державний ВНЗ, його працівники є держслужбовцями і їх робота підпорядковується відповідному законодавству).