Чи потрібна програмісту математика?

11:07, 14-03-2017

«Програмування - не набір пасів і заклинань, це не шаманство,
не  танці з бубном, а математична дисципліна.
А будь-яка дисципліна, якщо вона претендує на щось більше,
ніж на зовнішній ефект, повинна будуватися на міцному фундаменті »
Едсгер Дейкстра

Чи потрібна програмісту математика?

На це питання є різні відповіді. Оскільки колектив кафедри Інженерії програмного забезпечення прагне вчити тому, що необхідно в майбутній професійній діяльності, ми провели опитування серед розробників програмного забезпечення відомих міжнародних ІТ компаній.

Ось їх думки:

«Для різних типів завдань потрібні (або не потрібні зовсім) свої розділи цариці наук. Якщо ви плануєте займатися графікою, то, швидше за все, вам знадобляться диференціальні рівняння і геометрія. Якщо моделюванням природних процесів (наприклад, в галузі енергетики), то потрібні: математичний аналіз, диференціальні рівняння, математична фізика і обчислювальна математика. Якщо фінансовою сферою, то необхідно розбиратися в теорії ймовірності та математичній статистиці, а також в математичній логіці, алгебрі, теорії чисел і обчислювальній математиці. Для створення ігор стануть в нагоді всі розділи математики (особливо лінійна алгебра), оскільки доведеться працювати з графікою, моделювати фізичні процеси, ну і, звичайно ж, створювати штучний інтелект.»

«У нагоді будуть комбінаторика і комбінаторні алгоритми, в основному - при оптимізації різних алгоритмів, що працюють з перестановками, поєднаннями, розміщеннями, розбиттям на підмножини, обходи графів, а також при оцінці складності того чи іншого алгоритму.»

«Я б радив в першу чергу звернути увагу на дискретну математику і математичну статистику. Наприклад, при написанні баз даних або побудові пошукових систем не обійтися без знань дискретної математики. Вона ж стане в нагоді в логістиці та побудові маршрутів. Data mining в свою чергу вимагає володіння математичною статистикою, як і біржовий сектор, де більшість гравців - боти, при написанні яких також потрібні знання з математичної статистики, як і при будь-якому прогнозуванні.»

«Велика частина розробників веб-додатків скаже, що їм цілком достатньо шкільної бази і самоосвіти - просто тому, що якихось особливих математичних навичок в цій сфері розробки ПЗ не потрібно. Програмістам, що працюють на більш складному рівні, знадобляться більш фундаментальні знання - наприклад, в індустрії розробки комп'ютерних ігор (Game Development) дуже корисні знання алгоритмів, лінійної алгебри та геометрії. У будь-якому випадку, перш ніж почати будувати свою професійну кар'єру в програмуванні, вкрай важливо закласти ті самі базові знання, які в обов'язковому порядку подаються в сильних технічних вузах.»

«Для різного рівня програмування корисні свої розділи математики. Для низькорівневого програмування, для 3D моделювання, для задачі-орієнтованого програмування - будуть корисні свої розділи. Кому геометрія, кому дискретна математика. Наприклад, без знань лінійної алгебри та статистики неможливо програмувати в області шифрування.»

Базуючись на потребах ринку праці студенти напряму Інженерія програмного забезпечення вивчають тільки ті розділи математики, які дійсно будуть потрібні:

1. в курсі «Вища математика» - лінійну алгебру та основи математичного аналізу, диференціальні рівняння
  2. комп’ютерну дискретну математику
  3. теорію ймовірностей та математичну статистику

А ще на кафедрі ІПЗ вже другий рік працює гурток «Математика для програміста» (керівник гуртка доктор технічних наук, кандидат фізико-математичних наук Онищенко Вікторія Валеріївна). Учасники гуртка розв’язують цікаві задачі, використовують знання математики при побудові алгоритмів, поглиблюють знання з розділів математики.

А сьогодні, 14 березня, учасники гуртка «Математика для програміста» вітають всіх хто використовує та поважає Царицю наук МАТЕМАТИКУ з одним з самих незвичайних свят - Міжнародним днем числа «Пі» (International П Day).

Вперше День був відзначений в 1988 році в науково-популярному музеї Експлораторіум в Сан-Франциско (San Francisco Exploratorium), а придумав це неофіційне свято роком раніше фізик з Сан-Франциско Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць / число) день 14 березня - 3/14 - збігається з першими розрядами числа π = 3,14 ... з цим незвичайним числом ми стикаємося вже в молодших класах школи, коли починаємо вивчати коло і круг. Число π - математична константа, що виражає відношення довжини кола до довжини її діаметру. У цифровому вираженні π починається як 3,141592 ... і має нескінченну математичну тривалість.

У повсякденних обчисленнях ми користуємося спрощеним написанням числа, залишаючи тільки два знака після коми, - 3,14. Поглянувши на цей знак, одразу ж стає очевидним, чому саме сьогодні відзначається День числа «Пі». Як вважають фахівці, це число було відкрито вавилонськими магами.

Воно використовувалося при будівництві знаменитої Вавилонської вежі. Однак, недостатньо точне обчислення значення «Пі» призвело до краху всього проекту. Можливо, що ця математична константа лежала в основі будівництва легендарного Храму царя Соломона. Примітно, що Міжнародний день числа «Пі», випадково чи навмисне, збігається з днем народження одного з найбільш видатних фізиків сучасності - днем народження Альберта Ейнштейна (Albert Einstein).

Запрошуємо приєднатись до нашої дружної родини закоханих у МАТЕМАТИКУ у цей незвичний день J!

Підписуйтесь на спільноти спеціальності "121-Інженерія програмного забезпечення" кафедри Інженерії програмного забезпечення та першим отримуйте новини, сповіщення про важливі події, підготовчі курси, дні відкритих дверей та багато цікавого.