Успішний досвід територіальних громад у забезпеченні своєї життєдіяльності як приклад ефективної професійної діяльності для майбутніх публічних управлінців

12:09, 24-11-2020

Нині в Україні активно розвивається концепція цифрового міста або Smart city із застосуванням сучасних цифрових технологій, які полегшують життя громадян. Ці технології набувають все більшого поширення також і в сільських районах країни.

Наприклад, на Полтавщині завершилось голосування по програмі «Екологічні ініціативи Полтавської області на 2019 – 2021 роки». Процедура проведення “Екоініціатив” схожа на Громадський бюджет, що проходить у столиці України, вона також проходила онлайн з використанням систем електронного голосування.

Всього на програму було подано 89 проєктів, з яких переможці розділять між собою 2 млн грн. на реалізацію своїх ініціатив. Серед поданих екологічних проєктів є ініціативи з перероблення сміття, створення фруктових садів, очищення річок, облаштування екокласу, розвиток туристичного кластера, благоустрій вулиць та районів тощо. Загалом 29041 житель Полтавщини віддав свої голоси за подані проєкти.

Така програма відбувається у рамках стратегій перетворення Полтавщини на Smart Region, край, де технології дозволяють приймати найкращі для громади рішення. На сьогодні Smart Region Полтавської області – це Єдина база проєктів, що фінансуються коштом бюджетів усіх рівнів. Крім “Екологічних ініціатив” до платформи Smart Region входять такі модулі: Шкільний громадський бюджет, Обласний конкурс проєктів розвитку територіальних громад Полтавської області та обласний Бюджет участі. Жителі Полтавщини мають змогу управляти розвитком свого краю. Подібні голосування та долучення громади до процесу прийняття рішень через ІТ-інструменти є яскравим прикладом електронного урядування та його розвитку на місцях. Проведене електронне голосування на Полтавщині може стати для студентів спеціальності 281 “Публічне управління та адміністрування” яскравим прикладом участі кожного члена територіальної громади у вирішенні проблем та поточних питань життєдіяльності громади та застосування цифрових інструментів при реалізації ним своїх громадянських прав.

Одним із прикладів ефективної взаємодії територіальних громад із іншими суб’єктами у сфері публічного управління є  Проект “Е-рішення для громад”, який реалізувався Центром розвитку інновацій за підтримки програми “U-LEAD з Європою”. Мета – допомогти громадам перейти до “управління 2.0” – на основі аналізу даних. (Детальніше)

Як наслідок 2,5 млн. грн. - це пряма економічна вигода громад від Проекту. 50 громад із 21 області є учасниками Проекту. Це свідчить про затребуваність та актуальність даного проекту, який є прикладом ефективного державно-приватного партнерства та партнерства територіальних громад із комерційними структурами та громадськими організаціями з метою вирішення важливих завдань життєдіяльності територіальних громад та жителів відповідних населених пунктів.

Даний досвід врахований при розробці та вдосконаленні, зокрема, робочої  навчальної програми дисципліни “Державне регулювання і громадська самоорганізація” в рамках спеціальності 281 “Публічне управління та адміністрування”, застосуванні методики Case study, тобто наведення прикладів успішних кейсів діяльності територіальних громад та у підготовці публічних управлінців, які володіють компетенціями із стратегічного планування, управління змінами та прийняття ефективних рішень.

Підписуйтесь на спільноти спеціальності "281 - Публічне управління та адміністрування" та першим отримуйте новини, сповіщення про важливі події, підготовчі курси, дні відкритих дверей та багато цікавого.