Методичний семінар на кафедрі документознавства та інформаційної діяльності

08:56, 07-04-2017

На кафедрі документознавства та інформаційної діяльності відбувся методичний семінар на якому обговорювалось дві теми: “Норми та правила бібліотечного оформлення наукових робіт” (доповідач – доцент кафедри Курас Д.І..) та “Роль авторитету викладача у формуванні особистості студента” (доповідач – доцент кафедри Кирилюк Н.А.)

У доповіді з залученням презентаційного матеріалу Дмитро Іванович зазначив, що В Україні прийнято новий стандарт ДСТУ 8302:2015 «Інформація та документація. Бібліографічне посилання. Загальні вимоги та правила складання», який установлює види бібліографічних посилань, правила та особливості їхнього складання і розміщування у документах. Стандарт розроблено фахівцями Книжкової палати України імені Івана Федорова і його дія поширюється на бібліографічні посилання в опублікованих і неопублікованих документах незалежно від носія інформації. Сказано, що «Стандарт призначено авторам творів, видавцям, фахівцям редакцій засобів масової інформації, інформаційних центрів тощо» і не зовсім зрозуміло, чи бібліотеки потрапляють у це «тощо».

Однак разом з цим варто відмітити і те, що старі норми оформлення, якими користувалися до сьогодні по суті залишаються в силі, адже в пункті 4.4 нового ДСТУ вказано, що елементи бібліографічного запису подають згідно все тих же ДСТУ ГОСТ 7.80 та ДСТУ ГОСТ 7.1, однак з урахуванням певних особливостей.

Серед цих особливостей варто виділити:

• у заголовку бібліографічного запису подають відомості про одного, двох чи трьох авторів, при цьому імена цих авторів у бібліографічному описі у відомостях про відповідальність (за навскісною рискою) не повторюють;
  • замість знака «крапка й тире» («. —»), який розділяє зони бібліографічного опису, в бібліографічному посиланні рекомендовано застосовувати знак «крапка» (при цьому в межах одного документа застосування в бібліографічних посиланнях розділових знаків уніфіковують);
  • у бібліографічних посиланнях на складник документа у формі аналітичного бібліографічного опису розділовий знак «дві навскісні риски» («//») можна замінювати крапкою;
  • у позатекстових бібліографічних посиланнях, нічого абсолютно нового немає, окрім того, що нумерують їх у межах усього документа застосовуючи наскрізне нумерування арабськими цифрами.
  • для позначення електронної адреси електронного ресурсу віддаленого доступу в примітці дозволено замість слів «Режим доступу» (чи «Доступ») або їхнього еквівалента іншою мовою (наприклад, «Availablе from») застосовувати абревіатури «URI», або «URL». Якщо ж електронний ресурс має унікальний ідентифікатор DOI або інший постійний ідентифікатор, то замість електронної адреси цього ресурсу рекомендовано зазначати його ідентифікатор.

Доповідь з залученням презентаційного матеріалу Наталія Андріївна