У світі математики великих чисел відбулася важлива подія

09:58, 17-03-2017

База даних під назвою Largest Known Primes Database поповнилася ще одним записом, який відповідає простому числу, числу, що поділяється без залишку тільки на 1 і на саме себе, описаного формулою 10223 * 231 172 165 + 1.

Це число, що містить 9 383 761 знак, посіло сьоме місце за величиною у вище згаданій базі даних, але це досягнення має особливо важливе значення через те, що воно робить нас на один крок ближче до вирішення так званої проблеми Серпінського, математичної задачі 50-річної давності, передає портал glavnoe.

Числа Серпінського – це одне з підмножин чисел, описуваних формулою k * 2n + 1, при цьому при будь-якому значенні ступеня n, число-результат ніколи не буде простим. Такі числа, точніше, їхній коефіцієнт k, є великою рідкістю і їх пошук є досить складне завдання.

Вчені-математики займаються пошуками чисел Серпінського з 1960-х років, і згадана вище проблема Серпінського полягає в пошуку такого числа, що має найменше значення. Найменше з відомих на сьогодні чисел Серпінського дорівнює 78 557, що довів 1962 року американський математик Джон Селфрідж (John Selfridge).

За останні 50 років вчені знайшли ще кілька кандидатів в числа Серпінського - 10223, 21181, 22699, 24737, 55459 і 67607. Проте, для доказу цього факту потрібно перебрати всі можливі ступені n і аналіз отриманого результату. А це, з урахуванням рівня розвитку сучасної обчислювальної техніки, непосильне завдання навіть для найпотужніших суперкомп'ютерів.