125 років від дня народження відомого математика Стефана Банаха

12:01, 31-03-2017

30 березня, виповнилося 125 років від дня народження українського математика, професора Львівського університету та Львівської Політехніки та декана фізико-математичного факультету Львівського університету Стефана Банаха.

Як зазначає онлайн-енциклопедія Вікіпедія, Стефан Банах був одним з творців сучасного функціонального аналізу, співзасновник Львівської математичної школи.

Народився 1892 року у Кракові. У дитинстві батько віддав його на виховання до сім’ї краківської пралі. Після навчання у IV Краківській гімназії Стефан вступив на факультет будови машин Львівської політехнічної школи, та згодом перевівся на факультет інженерії.

З 1920 до 1922 роки працював асистентом на кафедрі математики Львівської політехніки, опублікував низку наукових праць. Також Банах здобув учений ступінь доктора філософії, а згодом був затверджений у вченому званні надзвичайного професора кафедри математики Львівського університету і обраний членом-кореспондентом Польської академії знань.

Стефан Банах є одним із творців сучасного функціонального аналізу. Разом з Гуго Штайнгаузом організував видання відомого журналу Studia mathematica. Вивчений ним лінійний простір, який отримав назву «простору Банаха», має велике значення для сучасної математики.

Також разом зі своїми учнями став одним із фундаторів (згодом – зі світовим визнанням) Львівської математичної школи, в якій розроблено значну частину функціонального аналізу. Багато його результатів стали класичними і входять до підручників та монографій з функціонального аналізу. Деякі роботи стосуються теорії звичайних диференціальних рівнянь (Банахове середнє), теорії функцій комплексної змінної. Основні твори (зокрема «Теорія лінійних операторів», «Диференційне та інтегральне числення») опубліковано польською, французькою й українською мовами.

Його відкриття стали золотим фондом математики XX ст. Польське математичне товариство заснувало премію ім. С. Банаха.

У січні 1944 року у Банаха був діагностований рак легенів. Помер 31 серпня 1945 року у віці 53 роки. Похований у склепі родини Рідлів на Личаківському цвинтарі, поле № 1а.