Комп'ютерний зоровий синдром

15:11, 10-02-2015

У медицині синдром позначає стійку сукупність ряду симптомів з єдиним патогенезом.

Симптоми комп'ютерного зорового синдрому такі. Насамперед, це стомлення очей, що виражається в дискомфортних відчуттях в області перенісся і лобових часток. Відчуття тяжкості в цих місцях, довільне звуження століття і бажання «змінити картинку», тобто перевести погляд від робочої поверхні включеного дисплея в більш темні інтер'єри, бажання моргати, опускати погляд вниз. Це те, що відчуває сам користувач комп'ютера.

Перевірити свої відчуття можна досить просто. Якщо при зміні об'єкта для зору дискомфорт йде, це свідчить про те, що його причиною був дисплей комп'ютера. Проте змінюється і зовнішній вигляд користувача.

Зовнішнім оглядом можна помітити розширення зіниць, почервоніння очей, тобто сіточку судин на білках, яка в нормальному стані життєдіяльності здорової людини, без особливих навантажень не проявляється (не помітна). Це ознаки підвищеного очного тиску.

При тривалій роботі за комп'ютером - у кожного проявляється індивідуально - трапляється ефект накопичення втоми очей, який можна діагностувати дослідним шляхом, через зміну діяльності. Ті, хто на час забувають про комп'ютер, відчувають поліпшення здоров'я зору. Для того, щоб відчути радість життя, не затьмарений больовими синдромами в області очей і дискомфортом, треба звільнити себе від комп'ютера всього лише на пару днів. Потім можна повернутися до роботи на комп'ютері.

Але вже з розумінням того, що ваш організм почав давати «збої», тобто настав момент, коли він вже не може виносити минулі навантаження на орган зору, які раніше ніяк не відчувати. Насправді, вони, звичайно ж, відчувалися, бо організм людини дуже тонка взаємодіє система, але її компенсаторні функції допомагали організму виконувати навантаження, саме тому почуття дискомфорту не наступало.

Двоїння зображення. Цей ефект знаком дуже багатьом, хто вимушено працює з комп'ютером у виробничій сфері (на роботі) або проводить дозвілля, не відриваючись від дисплея багато годин на день протягом тривалого часу. Уповільнені фокусування зору при перекладі погляду від віддалених предметів до близьких, відчуття «піску» під повіками - все це симптоми того ж недуги.

Незважаючи на те що сучасні і дорогі дисплеї (монітори) оснащені системою безпеки проти стомлення зору, мають вбудовані «гасять» екрани, корпус дисплеїв «екранує» електромагнітне випромінювання, а також є можливість апаратної установки «щадить» колірної гами і частоти мерехтіння, навіть вони не є безпечними для роботи, а лише відносно безпечними.

Сьогодні на якісних моніторах і комп'ютерах із сучасними відеокартами можна встановлювати параметри колірної корекції зображення, частоти оновлення екрану (частота мерехтіння), якості кольору. Але складність вибору для заможної людини в тому, що за зовнішніми ознаками відрізнити більш безпечний монітор від «шкідливого» неможливо. У цьому випадку треба досконально розбиратися в параметрах пристрою, вникати в технічні характеристики.

Втім, про те, як вибрати монітор для персонального комп'ютера з метою тривалої роботи і для максимальної безпеки для зору, складено досить багато професійних рекомендацій. Для тих, хто бажає убезпечити свій зір і здоров'я - в загальному сенсі - допоможуть наступні поради.

Чи не манкірують спеціальними окулярами з мінеральними лінзами. Вони мають спеціальне багатошарове мультіпокритіе з гіпоалергенними властивостями і за своїми характеристиками покликані зменшити негативні наслідки роботи за комп'ютером. По суті, таке покриття являє собою ще один світловий фільтр для очей. Ефективно блокуючи світлопропускання в певному видимому спектрі, а також UV-промені, досягається зменшення розсіювання світлового потоку, підвищується контрастність і чіткість зображення.

Створюється враження, що ви стали бачити не тільки краще, але і «спокійніше», зникли дратівливі відчуття. За тим же принципом створені спеціальні окуляри для водіїв. Через їх скла дивитися на сліпуче світло фар зустрічних автомашин і сонце значно зручніше, ніж без очок.

Особливо в ситуації з великим контрастом: у кабіні автомобіля щодо темно, а об'єкт для зору досить яскравий. При роботі за комп'ютером нерідко моделюється схожа ситуація. Ось чому важливо мати між очима і об'єктом огляду додаткові безпечні фільтри і дотримуватися режиму освітленості - не працювати за комп'ютером в умовах малої освітленості і в темряві.

Зовнішній вигляд очок як додатковий аксесуар користувача комп'ютера може відлякати, проте це не те, чого потрібно боятися в наш час високих швидкостей і шкідливих випромінювань. Принаймні, тим, хто бажає мати здорові і красиві очі.

Автор: Андрій Кашкаров

Підписуйтесь на спільноти спеціальності "124 Системний аналіз" кафедри Системного аналізу та першим отримуйте новини, сповіщення про важливі події, підготовчі курси, дні відкритих дверей та багато цікавого.

Кафедра Системного аналізу

Спеціалізація: Системний аналіз

Спеціальність «Системний аналіз» готує фахівців в галузі інформаційних технологій, які проводять аналіз бізнес-процесів підприємств, проектують та розробляють бази даних, програмне та технічне забезпечення, впроваджують і підтримують роботу інформаційних систем. Поєднання ґрунтовних знань інформаційних технологій, програмування, математики та економіки з умінням проводити аналіз діяльності підприємств, в тому числі з застосуванням Data Science та Business Intelligence, дають можливість нашим випускникам успішно працювати в аналітичних та ІТ  відділах широкого кола підприємств та установ.

Спеціалізація: Системний аналіз