XS
SM
MD
LG
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій

(Державний університет телекомунікацій)


Адреса:
03110, Україна
м. Київ, вул. Солом'янська, 7
Контактна інформація:
Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій

(Державний університет телекомунікацій)

Продовжуємо висвітлювати тему 4G

12:23, 12-03-2018

Як ми вже писали, 4G - це стандарт, а точніше, покоління мобільного зв'язку, що використовує технології, які дозволяють передавати дані зі швидкістю понад 100 Мбіт / сек.

Технологія 4G LTE в світі вважається вже практично пройденим етапом і це, як не дивно, для України добре, адже всі деталі цього стандарту зв'язку вже налагоджені, проблеми відомі і усунені, а ми отримуємо готовий продукт, який необхідно просто запустити технічно.

Якщо впровадження 4G піде такими ж темпами, як і 3G, то протягом року-двох ми цілком наздоженемо більшість країн світу, принаймні, у великих містах України.

З огляду на, що в серпні 2017 року уряд відкрив для стандарту LTE діапазон частот 1800 МГц, можна очікувати, що українські оператори візьмуться за справу.

Позитивна сторона в тому, що ця частота не вимагає установки нового обладнання - антен, приймально-передавальної частини, а тільки її модернізацію, що значно дешевше обійдеться кінцевому споживачеві.

У найближчих планах - відкрити також частоту 2600 МГц для технології LTE, але вона вже буде використовуватися для місцевості з щільною міською забудовою. І обійдеться оператору вже дорожче, так як потребує монтажу основного обладнання практично заново.

Про частоти і спектри

На сьогоднішній день в Україні національні оператори працюють в наступних умовних частотних діапазонах:

  • 800 Мгц - оператор CDMA Інтертелеком (раніше CDMA-Україна), PeopleNet (часткове покриття)
  • 900 МГц - оператори GSM Водафон, Київстар, Лайфселл
  • 1800 МГц - оператора GSM Водафон, Київстар, Лайфселл
  • 2100 МГц - оператора UMTS / WCDMA ТриМоб

На всіх цих частотах можна побудувати мережу LTE 4G. Питання тільки у вартості витрат, які можуть істотно різнитися при виборі різних варіантів.

Від частоти залежить зона покриття, яку може забезпечити базова станція (вишка). Залежність в даному випадку зворотна - чим вище частота, тим менше радіус покриття бази.

А ось по пропускній здатності навпаки - чим вище частота, тим більше людей одночасно можуть розмовляти або користуватися інтернетом.

Тому виділення частоти 1800 МГц можна назвати найбільш оптимальним рішенням на сьогоднішній момент. Це і не вимагає великих вкладень в нове обладнання, витрати на монтаж і дозволяє закрити великий простір навколо базової станції, як в умовах міста, так і за містом.

Але є й інша проблема - зі спектром частот. Для повноцінної роботи стандарту LTE необхідно виділити кожному оператору суцільну смугу частот в діапазоні 1800 МГц. Тут у операторів, можна сказати, відносний безлад, так як частоти виділялися шматками. Тільки Київстар має більш-менш «суцільну» смугу.

Що б отримати від нової технології те, що вона може дати - малий час відгуку, швидкість, яку можна порівняти з провідним інтернетом, високу пропускну здатність, необхідно, що б виділена ширина частотного спектра для одного оператора була мінімум 10 Мгц, а краще - 20.

Технічно таку складну операцію з обміну частот планується провести через державний орган НКРЗІ (Національна комісія з регулювання у сфері зв'язку та інформатизації), до якого оператори здадуть безкоштовно свої частоти, а потім у неї ж викуплять їх заново. Може навіть, зі знижкою.

Тепер можна коротко ознайомитися з поколінням (а саме так перекладається буква G - generation - покоління) 4G з припискою LTE, що б розуміти, що нас з вами, можливо, чекає в 2018 і 2019 роках.

Сама абревіатура LTE - це скорочена назва Long-Term Evolution - «довгий або тривалий розвиток».

Те, що ми називаємо 4G - це десятий реліз (версія) - LTE Advanced, яка була запущена на комерційній основі в 2009 році в Швеції. Після цього почалося масове впровадження мереж LTE по всьому світу.

Ось список основних і далеко не всіх країн, які використовують цю технологію на сьогоднішній день: Австралія, Австрія, Ангола, Арабські Емірати, Вірменія, Білорусь, Бельгія, Бразилія, Великобританія, Угорщина, Німеччина, Грузія, Гонконг, Данія, Індія, Казахстан, Канада, Киргизія, Колумбія, Латвія, Литва, Молдова, Норвегія, Намібія, Польща , Пуерто-Ріко, Росія, Саудівська Аравія, Сінгапур, США, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Філіппіни, Чехія, Швейцарія, Швеція, Естонія, Південна Корея, Японія

В недалекому майбутньому в цьому списку може з'явиться і наша країна.

Відмінність мереж 4G LTE від мереж 3G

Головна відмінність - це звичайно на порядок збільшена швидкість передачі даних, тобто швидкість інтернету.

Також зменшується і час відгуку, так званий ping, який дає повноцінну можливість, наприклад, грати в мережеві ігри на рівні проводового інтернету, проводити інтерактивні конференції.

Це все досягається, крім усього іншого, за рахунок більш короткого шляху, який повинен був пройти сигнал від абонента до абонента.

У новій технології з ланцюжка абонент-оператор-абонент виключені контролери, які були, по суті, «слабкою ланкою», який гальмує весь потік.

Якщо говорити конкретно про швидкості доступу в мережу, то у 3G максимально можлива швидкість на сьогодні в Україні - до 42 Мбіт / сек. Саме «до», так як таку швидкість можна побачити тільки в лабораторних умовах, коли один абонент знаходиться біля базової станції. Реальна швидкість у 3G операторів з Великої трійки (плюс ТриМоб) - від 2 до 6 Мбіт / сек. Це не так вже й мало, враховуючи, що ще пару років тому все задовольнялися швидкістю до 150 кбіт / сек.

У технології 4G LTE можна говорити про теоретичні 100 Мбіт / сек для мобільних пристроїв. Реально швидкість, звичайно, буде трохи нижче, але вона не повинна опускатися менше 20 Мбіт / сек. Така швидкість дозволяє, наприклад, дивитися відео в якості HD без гальмувань.

Друга важлива перевага нової технології в тому, що при одночасному великому скупченні користувачів (на стадіонах, концертах, конференціях) мережа продовжує обслуговувати абонентів без збоїв.

Які телефони підтримують технологію LTE

Що б користуватися такою гарною швидкістю, треба мати пристрій з підтримкою цієї технології. Далеко не всі смартфони працюють в новому стандарті.

Останні новини

23 січня 2018 року тендерна комісія розглянула «підтверджуючі документи по надходженню в НКРЗІ тендерної гарантії за відповідними лотами від претендентів на участь у тендері».

При цьому вона з'ясувала, що «всі претенденти виконали відповідні умови».

У тендері беруть участь всі три GSM оператора.

А 31 січня 2018 року були проведені торги і викуплені частоти в частотному діапазоні 2600 МГц.

У торгах брали участь всі три національні оператори, які отримали за свої гроші смугу частот шириною 80Мгц (2510-2545 МГц, 2565-2570 МГц, 2630-2665 МГц, 2685-2690 МГц).

З них Лайфселл і Київстар викупили по 30МГц, а Водафон - смугу, шириною в 20МГц.

В цілому оператори витратили 2,4 мільярда гривень.

22 лютого 2018 року Київстар поділився своїми планами щодо розгортання мережі 4G (2600 Мгц) на українських просторах.

Запуск цього стандарту планується на квітень 2018 року. Покриватися в першу чергу будуть великі міста - обласні центри.

У першочерговому списку, який представив оператор, будуть:

  • Київ
  • Харків
  • Дніпро
  • Одеса
  • Ужгород
  • Вінниця
  • Хмельницький
  • Івано-Франківськ
  • Тернопіль
  • Львів

Також буде покритий ряд прикордонних пунктів практично по всьому периметру країни і ряд невеликих курортних міст в Одеській і Запорізькій областях. (Затока, Кароліна-Бугаз, Кирилівка, Краковець, Поляниця, Рада-Руська, Старовойтове, Устилуг, Чоп, Шегині, Ясіня).

Оператор Водафон-Україна обіцяє запустити надшвидкий інтернет «в Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі, Львові та інших обласних центрах. Потім - в інших населених пунктах країни. »

6 березня 2018 року відбувся аукціон з викупу частот в «народному» діапазоні 1800МГц.

Навесні-влітку 2018 роки нам обіцяють покрити вищеназвані міста і містечка високошвидкісним інтернетом.

Нагадаємо, що у грудні 2017 року 3GPP офіційно визначила першу специфікацію для стандарту 5G, за яким нещодавно вже було здійснено перший дзвінок. За попередніми даними, для користувача швидкість отримання даних в мережі 5G становитиме мінімум 20 Гбіт/с, швидкість передачі - від 10 Гбіт/с. Мережа має підтримувати мінімум мільйон підключених пристроїв на один квадратний кілометр.

Підводячи підсумок, можемо відзначити, що, зважаючи на стрімкий розвиток технологій телекомунікаційних систем зв’язку, актуальність підготовки і підвищення кваліфікації спеціалістів-зв’язківців, яким необхідно опанувати як нові методи проектування телекомунікаційних мереж покоління 4G/5G, так і їх обслуговування, невпинно зростає.

Враховуючи реалізацію концептуально нової освітньої моделі в нашому Університеті, наші випускники отримають суттєві конкурентні переваги та необхідні компетенції для працевлаштування в українських та світових компаніях, що активно досліджують, впроваджують та експлуатують телекомунікаційні мережі четвертого та п’ятого поколінь!

Читайте також
Бажаєте дізнаватись про особливості вступу у 2024 році?
Підписуйтесь на спільноти спеціальності "172 - Електронні комунікації та радіотехніка" кафедри Телекомунікаційних систем та мереж та першим отримуйте новини, сповіщення про важливі події, підготовчі курси, дні відкритих дверей та багато цікавого.

Про кафедру

Кафедра Телекомунікаційних систем та мереж

Отримати консультацію

Ваш запит на зворотній дзвінок отримає завідуючий кафедрою
Надіслати запит

Абітурієнту

Спеціалізація: Телекомунікаційні системи та мережі

Проектування, побудова та технічна експлуатація різноманітних телекомунікаційних мереж та їх складових, широкосмугові мультисервісні транспортні мережі, волоконно-оптичні лінії зв'язку, мережі майбутнього, сучасні системи мобільного зв`язку, системи абонентського радіодоступу, розвиток та оптимізація елементів телекомунікаційної інфраструктури, проектування та експлуатація сучасних систем та ліній передачі, комутаційних систем, технології та протоколи сучасних телекомунікаційних мереж, обладнання телекомунікаційних мереж.

Спеціалізація: Телекомунікаційні системи та мережі

Проектування, побудова та технічна експлуатація різноманітних телекомунікаційних мереж та їх складових, широкосмугові мультисервісні транспортні мережі, волоконно-оптичні лінії зв'язку, мережі майбутнього, сучасні системи мобільного зв`язку, системи абонентського радіодоступу, розвиток та оптимізація елементів телекомунікаційної інфраструктури, проектування та експлуатація сучасних систем та ліній передачі, комутаційних систем, технології та протоколи сучасних телекомунікаційних мереж, обладнання телекомунікаційних мереж.

Переглядів: 5 985