«Мейнфрейми назавжди»

10:09, 13-02-2021

https://cnb.cnews.ru/image.php?zone=174&banner=8091У Державному університеті телекомунікацій на кафедрі Комп'ютерних наук вивчаються технології експлуатації та використання серверного обладнання компанії "Hewlett Packard Enterprise". Кафедра готує спеціалістів в ІТ-галузі, зокрема по серверним технологіям. Це допомагає студентам розкривати свій потенціал та отримувати престижні посади. Цікавим матеріалом для розширення кругозору студентів являється інформація про мейнфреймію.

Мейнфреймам пророкують смерть вже не перший десяток років, проте вони і зараз живіше багатьох набагато молодших технологій. При тому, що, за даними дослідження компанії Advanced, практично всі власники мейнфреймів планують їх заміну більш сучасними пристроями. Однак, майже три чверті таких програм модернізації провалюються.

Старі, але впливові. Мейнфрейми вже давно називають «застарілими» і час від часу з'являються повідомлення про переведення тих чи інших рішень з мейнфреймів на більш сучасну платформу (на кластери зі стандартних серверів в минулому десятилітті, в хмари - в цьому).Однак, як свідчить статистика, ці вихідці з 60-х, як і раніше грають найважливішу роль в бізнесі найбільших компаній: мейнфрейми використовують як платформу для критично важливих транзакцій 71% компаній зі списку Fortune 500, в тому числі 92 з 100 найбільших банків світу, а також, як з'ясувалося в ході пандемії коронавірусу, багато державних відомств. У США ця обставина стала причиною великих проблем - терміново знадобилися знавці технологій півстолітньої давності, а взяти їх було нізвідки.

Навесні 2020 р дослідницьке агентство Coleman Parkes провело онлайн-опитування Mainframe Modernization Business Barometer Report 400 осіб, що працюють на європейських і американських підприємствах з мінімальним річним оборотом в $ 1 млрд. На цих підприємствах працювало від 1 до 9 мейнфреймів (в середньому в компанії працювали 4 таких комп'ютери).

Скільки мейнфреймів працює на вашому підприємстві. Середній вік мейнфреймів - 17 років (у 8% працювали «зовсім нові» машини, молодше 10 років; 64% мейнфреймів знаходилися в строю від 10 до 20 років, 28% - від 20 до 30 років).

В ході дослідження аналітики Coleman Parkes з'ясовували ставлення респондентів до заміни мейнфреймів на більш сучасні системи і те, з яких причин такого роду проекти закінчувалися невдало.

Модернізувати не можна, залишити. За даними звіту, незважаючи на складну економічну обстановку останніх років, рівень модернізації корпоративних систем в світі досить високий. Так, за останні три роки респонденти оновили 96% систем CRM, 97% ERP, 96% систем продажу і маркетингу. 34% опитаних заявили, що модернізація допомогла бізнесу прискорити цифрову трансформацію, 33% - швидше реагувати на зміни ринку. Результатом 30% програм модернізації стало поліпшення відносин з клієнтами.

На 2021 р плани по оновленню є практично в усіх компаніях. 60% опитаних вважають, що в іншому випадку вони відстануть від конкурентів, 33% - що заміна успадкованих систем дозволить їх компанії більш оперативно реагувати на зміни ринку, 34% говорили, що така модернізація прискорить проекти цифрової трансформації.

Багато з них хочуть замінити зв'язку мейнфрейми / COBOL на більш сучасні програмні і апаратні засоби. Найчастіше свої ІТ-системи вважають застарілими в кадрових службах (36%), за ними слідують операційні (29%) і фінансові (23%). При цьому, дивним чином, серед топ-керівництва є відмінності в поглядах на необхідність модернізації фінансових систем. Третина операційних керівників вважають, що ці рішення потребують модернізації, серед, здавалося б, кровно зацікавлених у цьому процесі фінансових директорів, такої точки зору дотримуються лише 15%. У дослідженні робиться висновок, що фінансисти гірше розуміють важливість проблеми, хоча можна припустити, що зате вони краще розуміють, у що обходиться модернізація.

Про необхідність замінити успадковані додатки на хмарні заявили 98% опитаних. Однак, згадувані ERP- і CRM-системи - це добре відомі промислові рішення, з впровадженням яких можуть допомогти вендори або консультанти. З додатками для мейнфреймів все складніше, вони часто «самописні», тісно, і не завжди зрозумілим чином, взаємодіють з іншими успадкованими бізнес-системами (теж часто самописними), і ризики при внесенні змін до ІТ-ландшафту підприємства істотно вище.

Таким чином, використання цих технологій в освітньому процесі кафедри Комп'ютерних наук відкриває нові можливості не тільки для підвищення ефективності процесу навчання, але і для розширення сфер його застосування студентами.