Екосистема Java

17:44, 19-02-2021

Мова програмування Java є однією із найлегших об’єктно-орієнтованих мов для вивчення. Тому вона була вибрана для вивчення за спеціальністю 122 Комп’ютерні науки. Мова програмування Java містить всі необхідні механізми для реалізації об’єктно-орієнтованої парадигми програмування та мінімально-необхідну кількість абстракцій. Віртуальна машина Java (JVM) надає високопродуктивну базу для виконання програм, написаних на мові Java (та навіть і на інших мовах). Завдяки тому, що віртуальна машина Java доступна для всіх операційних систем (Windows, MacOS, *nix, Android), програми Java працюють всюди. Це і робить мову програмування Java найпривабливішою з точки зору практичного використання: вивчивши її синтаксис один раз, можна потім тривалий час розробляти програмні додатки для будь-яких платформ та типів програмних рішень – для настільних систем (Desktop – Java SE), серверних додатків (server-side – Java EE), мобільних  додатків (Android), хмарні рішення (Oracle cloud)

Разом із вказаними перевагами, екосистема Java  включає до себе чисельні бібліотеки, які розробляються сторонніми розробниками ще з часів народження мови Java – 1996 рік. Це і широко відомі фреймворки Spring, Hibernate для серверного програмування, JavaFX для розробки GUI (Graphical User Interface), і більш спеціалізовані бібліотеки, наприклад бібліотека комп’ютерного зору OpenCV або машинного навчання TensorFlow.

Звісно, з часу свого народження мова Java витримала кілька суттєвих оновлень та доповнень. Починаючи з 1996, коли мова налічувала лише 212 класів, найбільші оновлення відбулись у 2004 році із виходом Java 5: з’явились механізми узагальнень, анотацій і багато іншого. Цей реліз включав вже 3,562 класи. Ще одна із суттєвих дат у розвитку мови Java – 2014 рік, коли з’явилась Java 8. В цьому релізі з’явилась підтримка функціонального програмування (лямбда-вирази) та суттєво переписані для його підтримки фреймворк колекцій та інші важливі класи рівня ядра та підтримки багатопотокового програмування. Наразі Java версії 8 та Java версії 11 (рік виходу 2018) є одними із таких, що мають так званий Long-Time Support (LTS). Це означає, що ці версії Java будуть підтримуватись компанією - розробником Oracle на протязі тривалого часу. Підтримка Java версії 8 продовжена до грудня 2030 року, а версії 11 – до вересня 2026. Це зроблено для того, щоб був час для перенесення чисельних комерційних розробок Java 8 на більш нові версії Java 11  (або вищі). Слід зауважити, що наразі доступною є версія Java 15 (non‑LTS), але тривалість її підтримки поки ще не визначена.

Які голові висновки можна зробити із зазначеного. Мова Java залишається однією із найтоповіших мов для програмування, особливо в сфері веб/серверних та мобільних рішень. Вона є строго об’єктно-орієнтованою, легкою для опанування та багатоплатформною. Анонсовані компанією Oracle плани на підтримку стандарту Java 8 (до 2030 року) свідчать про тривалий час актуальності викладених в даному релізі (Java 8) технологій. Швидкі темпи по створенню нових релізів Java (Java 9,10,11,12,13,14,15 з 2017 по 2020 роки) свідчать про розвиток мови, включення до неї нових механізмів програмування, тобто мова розвивається. Хоча певне «ядро» звісно залишається незмінним, або повільно-змінним. Це свідчить про надійність мови та зваженість її розробників у прийнятті рішень про включення тих чи інших механізмів до «ядра».

Володіння навиками програмування на мові Java відкриває перед студентом спеціальності 122 Комп’ютерні науки Державного університету телекомунікацій широкі можливості успішного працевлаштування.

Використані джерела:

1. Oracle Java SE Support Roadmap // https://www.oracle.com/java/technologies/java-se-support-roadmap.html
  2. Java Client Roadmap Update // https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/javaclientroadmapupdatev2020may-6548840.pdf

Автор статті: проф. кафедри комп’ютерних наук Ільїн Олег.

Підписуйтесь на спільноти спеціальності "122 Комп’ютерні науки" кафедри Комп’ютерних наук та першим отримуйте новини, сповіщення про важливі події, підготовчі курси, дні відкритих дверей та багато цікавого.