«Комп'ютерні» хвороби та їх профілактика

12:59, 17-03-2016

Останнім часом все частіше говорять і пишуть про те, що робота за комп'ютером значно підвищує ризик виникнення (або загострення) цілого ряду захворювань. Втім, це ще не привід для того, щоб повністю виключати застосування ПК на роботі і вдома, тим більше що в появі професійних недуг у багатьох випадках винні самі користувачі, котрі нехтували елементарними вимогами ергономіки та організації праці.

Оскільки основним каналом отримання інформації від ПК є монітор, то неминуче збільшується навантаження на зорову систему. Крім того, організм користувача піддається негативному впливу електромагнітних випромінювань, електростатичних полів і акустичного шуму від працюючих поблизу монітора, системного блоку і периферійних пристроїв.

Одним з можливих професійних захворювань є короткозорість. Люди, які страждають на короткозорість, нечітко бачать знаходяться далеко предмети. Короткозора людина часто не може прочитати вивіску на будівлі, розташованій на другому боці вулиці, розрізнити номер маршруту автобуса, що наближається до зупинки і т.д., однак при цьому не відчуває подібних проблем на близькій відстані, наприклад при читанні книг або при роботі за монітором. Це відбувається через те, що зображення предметів фокусується не на сітківці (як у здорових людей), а перед нею. Зміна фокусної відстані обумовлена фізіологічними змінами, зокрема подовженням очного яблука, або збільшенням коефіцієнта заломлення рогівки. У людей які страждають на короткозорість, як правило, спостерігається поєднання обох форм патології.

Короткозорість може стати причиною частих головних болів, а також підвищеної стомлюваності в ситуаціях, коли потрібно протягом тривалого часу дивитися вдалину, наприклад, при керуванні автомобілем або на лекції в інституті.

Незважаючи на те, що міопія відома медикам вже давно, причини її виникнення до кінця не вивчені. В даний час найбільш ймовірними вважаються наступні фактори ризику:

• спадкова схильність;
  • перенапруження очей, пов'язане з тривалими і інтенсивними зоровими навантаженнями на близькій відстані, поганим освітленням робочого місця, неправильною посадкою при читанні та писанні і т.п.;
  • неправильна корекція, або відсутність корекції зору з першою появою короткозорості призводить до подальшого перенапруження органів зору і сприяє прогресуванню короткозорості. Причиною перенапруження м'язів очей можуть стати і неправильно підібрані окуляри або контактні лінзи.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в даний час на короткозорість страждає близько 30% всіх, людей що живуть на Землі, причому в розвинених країнах їх частка значно більше. В останні роки медики відзначають, що короткозорість все частіше виявляється у підлітків і молодих людей.

Для профілактики короткозорості необхідно приділити увагу обладнанню робочого місця: зокрема, слід оснастити його потужним джерелом світла. При роботі з ПК на екрані монітора не повинно бути відблисків від використовуваних освітлювальних приладів, а також від проникаючого через вікна денного світла і вуличних ліхтарів. Вкрай небажано працювати з комп'ютером (а також дивитися телевізор) в темному або затемненому приміщенні, оскільки через великий перепад яскравості між предметами інтер'єру і екранним зображенням навантаження на очі значно зростає. Не рідше одного разу на годину необхідно робити перерви (на 5-10 хвилин), під час яких рекомендується виконувати спеціальні вправи для очей.