Транзистор для квантового комп’ютера

17:00, 06-11-2020

Програма з фізики для спеціальності «Комп’ютерна інженерія» містить: елементи квантової механіки, питання про тунельний ефект, деякі напівпровідникові прилади (пристрої), зокрема транзистори, які є основою зберігання інформації у класичних комп’ютерах. Чим більша їх кількість на одиницю площі, тим потужніший комп’ютер. Але мініатюризація транзисторів має межі – це величина атомів. Чи можна створити транзистор на розмірах атому? Виявляється, що можна.

Так, вчені з Національного інституту стандартів і технологій NIST (штат Меріленд, США) створили одноатомний транзистор. Такі пристрої дозволять створити комп'ютери нового покоління з безпрецедентно високим обсягом пам'яті і потужністю. Фізикам вдалося створити пристрої розміром  в один атом з атомним контролем масштабу геометрії пристрою та регулюванням швидкості, з якою окремі електрони протікають через електричний бар'єр у транзисторі. Це строго квантове явище, відоме як квантове тунелювання у транзисторі.

Для створення такого пристрою вчені використали кремнієву підкладку, яку покрили  шаром атомів водню.

Потім за допомогою тунельного мікроскопа (scanning tunneling microscope, STM) видалили окремі атоми з наступним впливом газоподібного фосфена на нагріту кремнієву поверхню, який забезпечує атомно-точні (±3,8Å) включення донора фосфору в отриману структуру. Водень добре зв'язується з кремнієм і виступає діелектриком, а місця, де атоми водню були видалені і включені атоми фосфору, забезпечили контрольовану провідність. Оскільки квантове тунелювання є основоположним для будь-якого квантового пристрою, включаючи побудову кубітів, здатність контролювати потік одного електрона за один раз є значним досягненням.

Знайомство з новими досягненнями науки і техніки може сприяти майбутнім випускникам кафедри «Комп’ютерная інженерія» бути готовими до участі у створенні  нових технологій в галузі  зв’язку. Державний університет телекомунікацій готує саме таких спеціалістів!

Запрошуємо майбутніх абітурієнтів до Державного університету телекомунікацій!

Спеціалізація: Оптичні системи та мережі зв`язку

Крім базових знань з побудови та функціонування телекомунікаційних мереж, студенти вивчають принципи побудови мереж зв'язку на основі сучасних мережних технологій, зокрема WDM та різновидів, мережні технології і стандарти, магістральні транспортні мережі, локальні мережі та мережі доступу, а також апаратуру систем передачі для зазначених мереж, сучасні технології проектування, будівництва та експлуатації волоконно-оптичних ліній зв’язку, здатних забезпечити найвищу швидкість передачі інформації, технології прокладання оптичного кабелю, а також отримують навички зварювання оптичного волокна, вимірювань на волоконно-оптичних лініях зв’язку та у волоконно-оптичних системах передачі за допомогою сучасного обладнання, експлуатації ВОСП та їх елементів.

Спеціалізація: Оптичні системи та мережі зв`язку