Цифровізація як пріоритетна компетенція розвитку вищої освіти

11:39, 24-10-2021

Невпинні зміни науково-технічного, соціально-економічного, соціокультурного, інформаційного характеру, складні глобальні трансформації вимагають вироблення та запровадження інноваційних навичок для викладацької діяльності. Явище цифрової культури є знаковим, оскільки вказує на домінуючу форму соціалізації сучасного суспільства – інформаційно-віртуальну. Завдяки цифровим телекомунікаціям стають можливими принципи «поліфонічної», «безперервної», «перманентної» трансляції, коли постійні потоки повідомлень про ті чи інші процеси набувають статусу окремої «гіперреальності». Остання у свою чергу витісняє фізичну реальність, маргіналізує її та робить локалістською.

«Цифрова» модернізація вищої освіти передбачає вирішення низки важливих аспектів, а саме:

• розширення «цифрової» грамотності як викладачів так і студентів;
  • розвиток когнітивних можливостей «віртуальних» шкіл, ліцеїв, університетів, науково-культурних закладів;
  • активізацію зусиль щодо формування української глобальної цифрової бібліотеки та надання можливості безкоштовного користування нею як для науково-педагогічних працівників так і для студентів;
  • зростання і поширення відкритих освітніх ресурсів із безкоштовними навчально-тестовими програмами;
  • «цифрові» зміни й кореляції начально-освітнього процесу та «цифрова» модернізація всієї педагогічної науки;
  • популяризація культурно-гуманітарної ідеї про необхідність пожиттєвої освіти, зокрема за допомогою цифрового контенту.

Враховуючи вищевикладене, викладачі кафедри Підприємництва, торгівлі та біржової діяльності беруть активну участь у підготовці перспективних напрямів цифровізації вищої освіти. З метою засвоєння та поглиблення освітніх програм підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників, викладачі кафедри Підприємництва, торгівлі та біржової діяльності пройшли успішне навчання за курсом “Цифрові інструменти Google для закладів вищої, фахової передвищої освіти” (30 годин).

Варто зазначити, що «цифрова культура» – це базова основа сучасної світової культури, котра є невід’ємною складовою усіх без виключення суспільних процесів. Саме тому розробка цифрових інструментів для ВНЗ та їх впровадження мають вагоме значення для подальшого розвитку вищої освіти, особливо з точки зору вироблення оперативної та доступної візуальної інформації.