Важливість вивчення граматики англійської мови для підвищення професійної компетенції студентів ІТ спеціальностей

15:41, 27-03-2024

«….Хочу вивчати лише розмовну англійську!... Мені для програмування не потрібна граматика!….» Як часто ми чуємо такий запит від студентів, та чи дійсно важливо вчити граматику студентам ІТ спеціальностей?

Здається, що належне знання граматики може виглядати дуже віддаленим від світу програмування, але насправді це може відігравати важливу роль у роботі програмістів. Вивчення граматики англійської мови важливе, оскільки допомагає зрозуміти правила побудови речень, виразити свої думки чітко та вірно, а також покращує навички спілкування та розуміння текстів. Це основа для успішного вивчення мови та розвитку мовленнєвих навичок.

Перше, що приходить на думку - це зв'язність коду. Чітке розуміння граматичних структур англійської мови може допомогти програмістам писати більш зрозумілий та чистий код. Коли код написаний з урахуванням правильної синтаксичної структури та логічних виразів, його простіше розуміти та підтримувати, що в свою чергу сприяє розвитку більш надійних та ефективних програм. В посібниках з базового програмування на мові Java «Building Java programs: a back to basics approach» [1] навчальні матеріали подаються поступово з великою кількістю теорії англійською мовою, тому важливо навіть на початковому етапі мати необхідну граматичну базу для правильного тлумачення тексту.Отже, граматичні навички мають значний вплив на здатність айтівців розуміти та створювати код.

По-друге, здатність розуміти та застосовувати граматичні знання надає більші можливості в області коментування коду. Коментування - це важлива частина написання коду, оскільки хороші коментарі допомагають іншим програмістам розуміти  як працює ваш код. Ефективні коментарі потребують ясності та лаконічності, які можуть бути більш доступними завдяки  знанням граматики. Беручи до уваги важливу в IT промисловості методологію SCRUM, проста комунікація там між людьми відбувається в лаконічній та зрозумілій всім формі завдяки саме граматичним навичкам. Саме тому, рівень англійської мови завжди перевіряють на одному рівні із знаннями в програмуванні.

Нарешті, важливість граматики стає ще більш очевидною в контексті спілкування та співпраці в команді програмістів. Здатність чітко та виразно комунікувати свої ідеї та концепції шляхом письмової мови може бути вирішальним фактором при обговоренні та розумінні складних технічних концепцій. До прикладу Рашид Тарік у своїй науковій праці «Make Your Own Neural Network» [2] розкриває досить не просту тему, використовуючи легкі до розуміння граматичні структури і подає таким чином чітку інструкцію як створити першу нейрону мережу на практиці.

Отже, слід визнати важливість граматичних знань для айтівців. Хоча це може здатися неочевидним на перший погляд, саме граматика може вплинути на ясність, ефективність та співпрацю, що є критичними якостями для успішного програміста. Коли студенти працюють з англомовною технічною документацією, точність та виваженість у використанні граматики є важливими, оскільки навіть найменша помилка може спричинити непорозуміння та помилки в розумінні. У сучасному світі програмування, англійська мова є мовою вираження програмного коду. Розуміння граматики допомагає програмістам безпомилково писати коментарі, назви змінних та функцій, що полегшує спілкування та роботу в команді. Багато навчальних матеріалів та онлайн-ресурсів для програмістів також доступні англійською мовою, тому розуміння граматики є важливим для ефективного засвоєння цієї інформації.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Building Java programs: a back to basics approach/ Stuart Reges/ Marty Stepp// Fifth edition. | Hoboken, New Jersey: Pearson, 2019. ISBN 9780135471944.
  2. Скрам — це ефективне управління проєктами. Brainrain. https://brainrain.com.ua/uk/scrum-upravlinnya-proektom/ Make Your Own Neural Network/ Tariq Rashid// CreateSpace Independent Publishing Platform, 2016.
  3. О. О. Модернізація навчання іноземних мов у Європейському освітньому просторі / О. О. Першукова // Порівняльно-педагогічні студії : Науково-педагогічний журнал. – № 1липень-вересень 2009. – С. 93 – 104.

Науково-методичне повідомлення підготувала
старший викладач кафедри Англійської мови