Теоретичні основи захищених інформаційно-комунікаційних технологій: ключ до успішної кар'єри в сфері кібербезпеки

10:43, 08-04-2024

Серед різноманіття предметів, які допомагають студентам зрозуміти, дослідити та вивчити сферу захисту інформації, наші майбутні фахівці найчастіше вирізняють Теоретичні основи захищених інформаційно-комунікаційних технологій. ТАЗІКТ відкривають двері у царину технічних засобів захисту інформації шляхом детального і ретельного розгляду відповідних нормативних документів і засобів захисту. У досвідчених руках професійних викладачів-експертів зловмисники та всі їх таємниці розглядаються під мікроскопом. Ось, наприклад, дослідження ПЕВМН (Побічні електромагнітні випромінювання і наводи), які дозволяють зняти інформацію побічними каналами витоку зв’язку. Провідний інженер кафедри ІКБ і відмінник 4-го курсу – Ярослав Шандровський люб’язно поділився своїм досвідом. Один із яскравих прикладів: у приміщення, де вербально оброблюється секретна інформація інсайдер може принести диктофон, щоб таємно зробити записи. В цьому випадку для захисту використовується такий пристрій як генератор шуму. Не менша увага приділяється таким засобам як грати на вікна, екранування. Також приділяється час вивченню захисту, як от - телефонії, до кабелів яких можуть підключитися зловмисники і реалізовувати атаку Людина посередині (Man-in-the-Middle). За словами Ярослава, підготовка  від ТАЗІКТ особливо необхідна для спеціалістів державних установ, які працюють з інформацією у категоріях «таємно» або «цілком таємно» і «особливої  важливості». Окрім комплексної системи захисту викладаються програмні або організаційні принципи інформаційного захисту. Студенти ретельно досліджують технічний захист інформації проти прослушок, жучків, а саме: екранування вікон, грати, проєктування дверних тамбурів (air lock). Наш бакалавр знає все про такі моделі аналізу та протидії кіберзагрозам, як Dimond Model і Cyber Kill Chain (що розглядає етапи проведення цілеспрямованої атаки) - інструменти, які використовуються для аналізу, класифікації та захисту інформації в галузі кібербезпеки. Найбільшу цікавість визиває  MITRE ATT&CK – набір тактик і технік, які використовує зловмисник. Навчаючись на ТАЗІКТ, студенти активно використовують калькулятор CVSS, на основі якого можна розрахувати наскільки чисельні значення рівня серйозності виявлених вразливостей в програмному забезпеченні, що дозволяє компанії порівнювати серйозність різних вразливостей і легко визначати, які з них найнебезпечніші та потребують першочергового виправлення. І на останок, цей курс охоплює всі нормативні документи України у сфері кібербезпеки та документи від US NIST (National Institute of Standards and Technology).

Курс ТАЗІКТ надає глибоке розуміння технічних, програмних і організаційних аспектів захисту, що стає невід'ємною складовою успішної кар'єри у цій сфері. Ярослав Шандровський підкреслив, що саме через ретельне вивчення технічних засобів захисту, а також програмних та організаційних принципів інформаційної безпеки, фахівці можуть ефективно запобігати загрозам та атакам, забезпечуючи надійний захист інформації з обмеженим доступом. У світі, де кіберзлочинність набуває все більшого значення, такий озброєний спеціаліст стає невід'ємною ланкою в системі захисту корпоративних та державних інформаційних ресурсів. Рекомендація бакалавра є переконливою: оберіть кафедру ІКБ, пройдіть курс ТАЗІКТ і ви зможете стати відомим фахівцем у сфері захисту інформації, здатним ефективно протистояти будь-яким кіберзагрозам та забезпечити безпеку вашої організації.