Укр.

Створено акумулятор, який втрачає після 200 000 циклів зарядки всього 5% ємності

16:37, 24-04-2016

Більшість мобільних пристроїв працює на літієвих акумуляторах. У цього джерела живлення є багато достоїнств і недоліків. Один з недоліків — деградація батареї в процесі експлуатації. Дослідники Каліфорнійського університету винайшли акумулятор на основі нанодроту, який можна заряджати без втрати ємності тисячі разів.

Дослідники з каліфорнійського університету в Ірвіні відкрили можливість створення джерел живлення, термін служби яких набагато більше традиційних. Після більш ніж 200 000 циклів вони втрачають всього 5% початкової ємності. За словами вчених, винахід може привести до створення «вічних» батарей, здатних продовжити термін служби смартфонів, планшетів, ноутбуків та іншої техніки.

Вчені давно прагнуть використовувати нанодротик в акумуляторах. Будучи в тисячі разів тонші людської волосини, вона має високу провідність і велику площу поверхні для перенесення електронів. Однак ці нитки дуже крихкі і не витримують багаторазові цикли зарядки. У типовому літій-іонному акумуляторі вони розширюються, що призводить до утворення тріщин. Проблему вирішили шляхом покриття золотий нанодроту оболонкою діоксиду марганцю, вміщеній в гелевий електроліт. Корпус батареї виготовлений з оргскла. Поєднання надійно і отказоустойчиво.

Примітно, що спочатку вчені не ставили перед собою завдання створити «вічний» акумулятор. Вони займалися розробкою батареї з твердим електролітом, більш безпечною, ніж сучасні акумулятори з рідким електролітом, які погано переносять нагрівання і є вибухонебезпечними. Створений ними прототип, як виявилося, практично не втрачає ємність. Причому, пояснення цього ефекту у вчених поки немає.

Проведене циклічне випробування до 200 000 зарядок протягом трьох місяців, не виявило будь-якої втрати потужності або руйнування нанодроту. Звичайна батарея подібної конструкції «гине» вже після 5000 – 7000 циклів.

Розробка далека від серійного виробництва, для якого вона взагалі дуже дорога. Але, на думку учасників проекту, ситуація може змінитися, якщо замість золота вийде використовувати більш доступний метал, наприклад, нікель.