Міграція ІТ-спеціалістів під час війни: хто куди переїхав і чи готові вертатися

12:51, 14-06-2023

Українські ІТ-спеціалісти поступово повертаються додому: у червні 2022 року 40% айтівців перебували в евакуації (в Україні чи за кордоном), а в березні таких було 61%. 27% фахівців переїхали в безпечніше місце в Україні, а 13% релокувалися за кордон.

ІТ-спеціалісти активно повертаються в Київ, а в Харків поки не планують. Найбільше ІТ-спеціалістів виїхало з Харкова, Херсона, Миколаєва та Маріуполя. У червні 2022 року в Харкові лишилося всього 12% айтівців, які жили в місті до початку повномасштабної війни: 6% не виїжджали й 6% повернулися. Найрідше залишали свої міста ІТ-спеціалісти, які живуть у західних та центральних (Вінниця, Черкаси, Полтава, Кропивницький) регіонах. Найактивніше фахівці повертаються до Києва (42% ІТ-спеціалістів уже повернулися і ще 11% планують це зробити найближчим часом), Суми (36% та 4%), Чернігів (34% та 11%) та Житомир (33% та 7%). Близько 20% виїжджали, але вже повернулися у Вінницю та Полтаву.

Більшість тих, хто поїхав з Харкова, поки повертатися не планують. Ті, хто виїхав у безпечніші регіони України, думають повернутися, коли в регіоні стане безпечно (43%), а харків’яни, що перебувають за кордоном, найчастіше планують повернутися після закінчення війни (34%). Спеціалісти, які виїхали зі своїх міст через війну, найчастіше планують повернутися додому: 69% тих, хто переїхав в інше місце в Україні, та 61% тих, хто виїхав за кордон.

Ті, хто вирушив в інші області України, найчастіше планують приїхати у свій регіон, коли там стане безпечно (29%), ще 22% — найближчим часом. Чекати закінчення війни думають 18%.

Ті, хто релокувася за кордон, навпаки, частіше планують дочекатися закінчення війни й тоді повертатися (38%). Ще 15% чекають, коли в їхньому регіоні стане безпечно. Найближчим часом планують повернутися 8% тих, хто перебуває за кордоном. За даними з сайту ІТ-співтовариства dou.ua

Частка ІТ-спеціалістів, які перебувають за кордоном, практично не змінилася з початку війни й у червні становила 13% респондентів проти 14% у березні. Жінки виїжджали активніше за чоловіків: у червні за кордоном перебувало 25% ІТ-спеціалісток та 9% ІТ-спеціалістів.

Географія розселення айтівців, які виїхали в Європу після 24 лютого, помітно змінилася, якщо порівнювати з березнем. Зменшилася частка тих, хто перебуває в Польщі (з 35% до 28% всіх, хто виїхав за кордон) та Румунії (з 6% до 3%). Водночас більш ніж удвічі зросла частка тих, хто живе в Португалії та Іспанії (сумарно у двох країнах з 6% до 13%), а також у Великій Британії (з 0% до 2%).

Німеччина не втрачає своєї привабливості для переселенців: і в березні, і в червні тут жили 10% українських ІТ-спеціалістів, які переїхали за кордон. За даними з сайту ІТ-співтовариства dou.ua.