Створюємо середовище та підґрунтя для надання якісних освітніх послуг із врахуванням запланованих фундаментальних змін у вищій освіті

11:12, 27-11-2023

Метою функціонування закладів вищої освіти та кафедр, які забезпечують підготовку майбутніх фахівців, є якісне укладання освітніх програм у відповідності до затребуваних ринком і майбутніми компаніями-роботодавцями компетенціями та стандартів освіти за відповідними спеціальностями. Досягти високого рівня забезпечення якості вищої освіти стає можливим лише за постійного моніторингу змін та пропозицій Міністерства освіти і науки України. Нещодавно був проведений захід для роз’яснення нових змін, які чекають своєї реалізації поки що у вигляді проєкту закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті». Професорсько-викладацький склад кафедри Управління інформаційною та кібернетичною безпекою Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій прийняв участь у заході «Відверта розмова з Михайлом ВИННИЦЬКИМ», що проводився за сприяння ГО «Прогресильні». Під час спілкування з науковою спільнотою заступник міністра освіти і науки України з питань вищої освіти – Михайло ВИННИЦЬКИЙ надав роз’яснення щодо пропозицій проєкту закону. Основні питання, що обговорювалися стосувалися:

• грантового фінансування навчання студентів (пропонується фінансування навчання студентів за державним замовленням на освітніх програмах, яких потребуватиме держава, розмір гранту залежатиме від результатів ЗНО та обраної спеціальності)
  • зменшення обсягу вибіркових освітніх компонент з 25% до 10% на регульованих спеціальностях
  • зведення кількості галузей до 10 (плюс окремо «військова справа») та, відповідно, зміна стандартів освіти
  • перспектива переходу із формату навчання заочного до дистанційного
  • скорочення кількості ЗВО, зважаючи на те, що демографічна ситуація погіршується (кількість випускників скоротилася у 1,75 рази по відношенню до 2013 року), яке відбуватиметься поступово, з огляду результативності ЗВО
  • поява рекомендацій щодо розрахунків не лише педагогічного, а й наукового навантаження викладача
  • припинення існування філій через неефективне віддалене управління ними та приєднання за територіальним принципом до місцевих ЗВО
  • можливості формування індивідуального плану навчання, регулювання строків навчання з розподіленням кредитів навчання (з можливими варіантами навчання на бакалавраті в обсязі від 30 кредитів до 80 кредитів на рік)

Спостерігаємо за фундаментальними змінами у вищій освіті, реагуємо, створюємо середовище та підґрунтя для надання якісних освітніх послуг у відповідності до нових тенденцій у вищій освіті, які ініційовані з метою формування європейського вектору та персоналізації навчання.