Впровадження інтерактивних технологій в навчальний процес кафедри Управління інформаційною та кібернетичною безпекою Якименком Ю. М. на занятті з дисципліни СІТАК

10:31, 12-12-2023

Кафедра управління інформаційною та кібернетичною безпекою (УІКБ) Навчально-наукового інституту захисту інформації прагне навчати студентів тому, що сьогодні є нагально необхідним на ринку праці. Науково-педагогічні працівники кафедри зобов’язані навчати тому, чому потрібно і як потрібно, теоретично і практично.

В сучасних умовах стану в Україні – зростання інформаційних і кіберзагроз  та часткового переходу на дистанційні форми навчання - на кафедрі  УІКБ  в навчальний процес активно впроваджуються доступні форми інтерактивних комунікацій викладачів зі студентами в напрямах проведення навчальних занять  - такими, як захист контрольних робіт і виконаня практичних завдань.

Доцент кафедри «Управління інформаційною та кібернетичною безпекою» (УІКБ) к.в.н.,  Якименко Юрій Михайлович цьому питанню надає важливу увагу при викладанні дисципліни “ Стандарти інформаційної та кібернетичної безпеки” (СІТАК).

1 грудня 2023 року доцент кафедри УІКБ  Якименко провів відкрите практичне  заняття з дисципліни СІТАК для студентів навчальної групи БСД-21 (Кафедри інформаційної та кібернетичної безпеки). На початку заняття викладач оголосив  тему, питання і мету практичного заняття; зупинився на зв'язку з минулими практичними заняттями, повідомив про результати перевірки виконаних студентами контрольних робіт (з них відмітив кращі роботи), уточнив результати  опрацювання матеріалів дисципліни, представленими в електронній системі Moodle.

Практичне заняття  №7: Моніторинг інформаційної безпеки в інформаційній системі.

1. Моніторинг безпеки в інформаційній системі.
  2. Побудова системи моніторингу інформаційної безпеки.

Особливістю  проведення заняття є те, що перед першим його питанням було проведено заслуховування доповідей восьми студентів за результатами виконання контрольних робіт за темою «Впровадження в Україні стандарта ____».

Кожний студент  на протязі до 10 хвилин вичерпно і детально розповів про результати вивчення вимог визначеного йому стандарту і пропозиції їх перетворення у методики використання на практиці, а також в структурно-логічні схеми дій керівництва організацій в прийнятті управлінських рішень.

В кінці кожних доповідей студентам задавалися  питання, на які були надані вичерпні відповіді. Викладач дав оцінку доповідям та  відмітив корисність і цінність отриманих результатів, які можуть бути  покладені в  основу для розробки довідкового посібника по стандартам,  які діють  в Україні .

Треба визначити, що стандарти для дослідження  були запропоновані  відповідно до вимог навчальної програми дисципліни і рекомендацій компаній-партнерів кафедри, щоб студенти при навчанні отримали необхідні знання вимог основних стандартів у сфері інформаційної та кібернетичної безпеки і змогли їх використовувати на практиці. Пропонувався розвиток компетентностей у питаннях побудови, впровадження, експлуатації систем забезпечення високого рівня безпеки інформації, а також - створення ефективних систем управління інформаційною безпекою  в напрямах управління ризиками та інцидентами  інформаційної безпеки, систем управління безперервністю бізнесу - постійної готовності до виконання функціональних задач державними і комерційними організаціями.

Для виконання роботи за своєю темою студенти  використовували розроблені викладачем  методичні матеріали:

1. Методичні вказівки  по виконанню контрольної роботи з дисципліни “Стандарти інформаційної та кібернетичної безпеки”
  2. Методичні вказівки.(ДОПОВНЕННЯ по відображенню окремого матеріалу контрольної роботи).

Заняття було проведене на належному методичному рівні. Матеріал був поданий з практичними прикладами. По окремим поняттям викладач ставив уточнюючі питання для перевірки їх розуміння студентами. Існуючі мультимедійні засоби були використані повністю і до місця, як викладачем, так і студентами при демонстрації результатів виконаних завдань.

Доцент Якименко Юрій Михайлович розкрив повністю заплановані навчальні питання і поставив завдання на вивчення матеріалу на тему заняття з використанням навчальних підручників кафедри:

1.  Якименко Ю.М., Савченко В.А., Легомінова С.В. Системний аналіз інформаційної безпеки: сучасні методи управління: підручник. Київ: Державний університет телекомунікацій, 2022. 308 с. URL: https://dut.edu.ua/uploads/l_2230_88161692.pdf.

2. Якименко Ю.М., Легомінова С.В., Щавінський Ю.В., Рабчун Д.І. Управління інцидентами інформаційної безпеки. Сучасні методи і засоби: навчальний посібник . Київ: Державний університет телекомунікацій, 2023. 241 с.