Порядок розслідування нещасних випадків невиробничого характеру: як має бути та як є

17:03, 22-12-2016

Відповідно до законодавства України нещасні випадки невиробничого характеру ‑ це травматизм, не пов'язаний з виконанням трудових обов'язків (наприклад, травми, отримані під час бійки, внаслідок удару блискавки, самогубство тощо).

Усі нещасні випадки невиробничого характеру підлягають розслідуванню відповідно до постанови КМУ від 22.03.2001 № 270, якою затверджено порядок розслідування, характеристики, перелік таких нещасних випадків (далі — Порядок). Згідно з цим Порядком розслідуванню підлягають нещасні випадки, що сталися під час: прямування на роботу чи з роботи пішки, на громадському, власному або іншому транспортному засобі, що не належить підприємству, установі або організації і не використовувався в інтересах цієї організації; переміщення повітряним, залізничним, морським, водним, автомобільним транспортом, в електротранспорті, метрополітені, на канатній дорозі, фунікулері та на інших видах транспортних засобів; виконання громадських обов'язків (рятування людей, захист власності, правопорядку тощо, якщо це не входить до службових обов'язків); виконання донорських функцій; участі в громадських акціях (мітингах, демонстраціях, агітаційно-пропагандистській діяльності тощо); участі у культурно-масових заходах, спортивних змаганнях; проведення культурних, спортивних та оздоровчих заходів, не пов'язаних з навчально-виховним процесом у навчальних закладах; використання газу у побуті; вчинення протиправних дій проти особи, її майна; користування або контакту із зброєю, боєприпасами та вибуховими матеріалами; виконання робіт у домашньому господарстві, використання побутової техніки; стихійного лиха; перебування в громадських місцях, на об'єктах торгівлі та побутового обслуговування, у закладах лікувально-оздоровчого, культурно-освітнього та спортивно-розважального призначення, в інших організаціях.

Якщо комісія при розслідуванні нещасного випадку постановила, що даний випадок не можна вважати пов'язаним з виробництвом, на підставі повідомлення медичного закладу встановленої форми складається Акт за формою НТ. Підтверджуючим документом також є лікарняний лист або довідка лікувально-профілактичного закладу. Про нещасні випадки, що привели до смерті, протягом доби надсилають повідомлення місцевій адміністрації, МВС і прокуратурі. Розслідування нещасних випадків невиробничого характеру проводять незалежно від того, чи був потерпілий у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.

Якщо на час події потерпілий працював, то організація зобов'язана зберігати Акт за формою НТ протягом 45 років. Якщо на момент події потерпілий не перебував у трудових відносинах, то Акт зберігається в місцевих органах влади протягом 3-х років. Надалі, за результатами розслідування, місцеві органи влади або представники роботодавців розробляють комплекси заходів по мінімізації подібних подій.