Фінансування здобуття вищої освіти: питання-відповіді про законопроєкт

18:45, 04-02-2024

В Україні запрацює грантова система оплати навчання в ЗВО. Про це йдеться в законопроєкті «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам», який 5 січня погодив Кабінет Міністрів України.

Зараз документ перебуває на розгляді Верховної Ради України. Якщо його ухвалять оперативно, нова система фінансування запрацює вже з вересня 2024 року.

Паралельно отримуємо багато питань, уточнень та занепокоєнь від студентів і вступників. Від сьогодні починаємо відповідати на найпоширеніші з них.

1. Скільки передбачено бюджетних місць та за якими спеціальностями?

У законопроєкті не визначено конкретної кількості бюджетних місць. Обсяг державного замовлення встановлюватиметься щорічно Міністерством економіки України відповідно до потреб держави. Після того, як новий механізм фінансування повноцінно запрацює, обсяг держзамовлення можна буде прогнозувати завчасно.

Держзамовлення охопить всі або майже всі спеціальності. Залежно від потреб на різних спеціальностях пропонуватимуть різну кількість місць. Потреби держави можуть змінюватися — перелік цих спеціальностей теж.

2. Чи залежатиме сума гранту від місця розташування університету?

Системи регіональних коефіцієнтів не передбачаємо, адже це порушуватиме принцип недискримінації. Сума державного гранту на навчання для здобуття вищої освіти залежатиме від результатів ЗНО/НМТ та обраної вступником спеціальності.

Вступники матимуть можливість скористатися визначеною сумою та спрямувати кошти в той університет, у який захочуть. Оскільки будь-які ЗВО мають обмеження в кількості студентів, під час добору враховуватимуть конкурсний бал.

3. Чи зможуть ті, хто раніше не завершив навчання за кошти державного або регіонального замовлення, отримати гранти для продовження навчання?

Так, за умови, якщо відшкодують кошти за період навчання за держзамовленням. У такому разі вони матимуть право на отримання грантового фінансування від держави.

4. Чому ці зміни «на часі»?

Для будь-якої країни ефективна система освіти передбачаєдинамічний розвиток, сильних фахівців та економічний добробут. Ми не можемо відкладати зміни, адже це затримуватиме розвиток країни.

Війна — це не привід зупинятися, а навпаки — поштовх пришвидшити зміни, щоб розвинути людський капітал.

Запропоновані зміни дозволять використовувати обмежені бюджетні кошти ефективніше і справедливіше.

5. Чи можуть у студента забрати грант через низьку успішність?

Якщо студента/-ку відрахують, то він / вона втратить джерело фінансування. Проте в разі відрахування повертати використані кошти не потрібно.

Грант видаватимуть на 4 роки. Сума індексуватиметься до інфляції, тобто в разі збільшення вартості навчання, збільшиться й сума гранту.

6. Що робити, якщо вступник отримав грант із частковим покриттям, але в родини немає грошей для співфінансування?

Якщо потрібно, вступники зможуть скористатися пільговими кредитами (із мінімальним відсотком) через державні банки. Пільги для вступників вразливих категорій залишаються дійсними.

Також вступник може обрати здобувати вищу освіту за державним замовленням.

Таким випускникам держава гарантуватиме перше робоче місце. Якщо вартість навчання на бажану спеціальність в обраному університеті відповідатиме сумі гранту, навчання також буде безоплатним.

7. У якому разі студенту пропонуватимуть підписати контракт для забезпечення першим робочим місцем?

Студентам, які навчатимуться за державним замовленням, пропонуватимуть підписати контракт, що гарантує забезпечення першим місцем роботи (одне або кілька місць на вибір). Водночас, якщо студент не захоче працювати там, він зможе відмовитися і продовжити навчання на контрактній основі. Повертати кошти за попередні роки навчання у разі переходу на контракт не потрібно.

Студенти, які навчатимуться за державні гранти або власні кошти, не матимуть зобов'язань щодо відпрацювань.